Covid utrudnia ekspansję cyfrowego yuana
Igrzyska Olimpijskie w Pekinie miały być nie tylko świętem sportu, ale również okazją dla chińskich władz, by zaprezentować światu własne CBDC. Sprawę jednak komplikują restrykcje covidowe.
Ograniczenia liczby widzów kłopotem
Chociaż sportowcy i personel pomocniczy przybywający na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie nadal mają możliwość korzystania z waluty cyfrowej do płatności w wielu miejscach, międzynarodowy test e-CNY napotyka przeszkody spowodowane pandemią.
Według poniedziałkowego raportu CNN sportowcy, urzędnicy i dziennikarze na igrzyskach olimpijskich w tym kraju są w dużej mierze oddzieleni od populacji Chin i żyją w tzw. „bańce”, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19. Te środki ostrożności w połączeniu z decyzją rządu chińskiego o ograniczeniu liczby widzów na żywo mogą spowodować, że znacznie mniej osób będzie testować cyfrowego juana jako metodę płatności podczas ważnego wydarzenia.
„Igrzyska olimpijskie byłyby pierwszą prawdziwą szansą dla turystów i obywateli Chin na zapoznanie się z cyfrowym juanem, ale drzwi te zatrzasnęły się, gdy chiński rząd zdecydował się poważnie ograniczyć liczbę widzów olimpijskich” – powiedział Craig Singleton z Fundacji Obrony Demokracji. „Sama ta decyzja, bardziej niż cokolwiek innego, prawdopodobnie jeszcze bardziej opóźni masowe przyjęcie waluty cyfrowej”.
Singleton przekonuje, że ograniczenie liczby widzów na dużym międzynarodowym wydarzeniu sportowym „prawdopodobnie jeszcze bardziej opóźni masowe przyjęcie cyfrowej waluty”.
Liczby to nie wszystko
Około 11 000 osób będzie trzymanych w oddzielnej bańce od populacji chińskiej, a zagraniczni i chińscy goście spoza niej w ogóle nie będą mogli brać udziału w zawodach. Pomimo tych środków, Reuters poinformował w poniedziałek, że potwierdzono 119 przypadków COVID-19 „wśród sportowców i personelu” w ciągu ostatnich czterech dni.
Oczekuje się, że w tegorocznych igrzyskach olimpijskich weźmie udział około 3000 sportowców z 91 krajów, ale pozytywny wynik testu na COVID-19 od jednej osoby może zakończyć rywalizację dla wielu osób, z którymi ta osoba miała kontakt. Podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020, które odbyły się w zeszłym roku w Tokio, nadal odnotowano 788 pozytywnych przypadków wśród sportowców, personelu i wolontariuszy, choć panowały podobne obostrzenia do tych ze stolicy Chin.
Do tego dochodzą politycy USA, którzy próbowali zabronić sportowcom korzystania z cyfrowych yuanów podczas IO. Amerykański komitet olimpijski podobno zasugerował sportowcom, aby podczas pobytu w Chinach zostawiali smartfony w domu i używali tylko jednorazowych telefonów, biorąc pod uwagę, że te pierwsze mogą zostać zainfekowane „złośliwym oprogramowaniem”.