DeFi - czym są i do czego służą?

Jednym z najgorętszych tematów w ekonomii są zdecentralizowane finanse. Dlaczego stały się one tak popularne i co właściwie można na nich zbudować? Jakie są ich zalety i wady? Czy DeFi to przyszłość?

Czym jest DeFi?

DeFi to skrót od zdecentralizowanych finansów (decentralized finance). Jest to zbiorcze pojęcie obejmujące usługi finansowe peer-to-peer (P2P) zbudowane na podstawie blockchaina.

Co właściwie wynika z tego opisu? Oznacza to tyle, że DeFi nie polega na centralnych pośrednikach finansowych, takich jak domy maklerskie, giełdy lub banki, oferujących tradycyjne instrumenty finansowe. Zamiast tego wykorzystuje inteligentne kontrakty na blockchainach, z których najczęściej używanym jest Ethereum.

Stąd DeFi często są utożsamiane z kryptowalutami. Łączy ich wszak technologia, która dostarcza infrastrukturę pod budowanie nowych narzędzi finansowych.

Do czego służy DeFi?

Platformy zdecentralizowanych finansów pozwalają użytkownikom pożyczać pieniądze od innych, handlować kryptowalutami, spekulować na ruchach cenowych za pomocą instrumentów pochodnych, zarabiać na lokatach, a nawet się ubezpieczać.

W zasadzie wszystko, co znamy z tradycyjnego rynku finansowego, może zostać zastąpione przez rozwiązanie oparte o blockchain.

Czynnik ludzki? A komu to potrzebne?

Parafrazując znanego mema: pośrednik? W żadnym wypadku. Scentralizowane systemy mogą ograniczyć szybkość i złożoność transakcji, jednocześnie oferując użytkownikom mniej bezpośredniej kontroli nad ich pieniędzmi. DeFi eliminuje instytucje pośredniczące w transakcjach.

Zdecentralizowane finanse różnią się od konwencjonalnych rozwiązań opartych o blockchain również tym, że rozszerzają zastosowanie łańcucha bloków od prostego transferu wartości do bardziej złożonych przypadków finansowych.

Plusy i minusy decentralized finance

Największą zaletą DeFi jest to, co występuje w samej nazwie: decentralized. Zdecentralizowane finanse usuwają presję zależności od instytucji w zakresie nadzoru, przechowywania danych, przestrzeni serwerowej i innych czynników.

Dużym plusem jest też niezmienność finansów. Dzięki zastosowaniu zawansowanej kryptografii niemal niemożliwe jest manipulowanie jakimkolwiek zapisem w sieci blockchain. Do tego dochodzi również transparentność i anonimowość użytkowników.

Jak jednak wszystko, DeFi nie jest bez wad. Przede wszystkim skalowalność. Transakcje zdecentralizowanych finansów wymagają długich okresów na potwierdzenie. Blockchain Ethereum, na którym oparta jest większość DeFi, jest w stanie przeprowadzić zaledwie 13 transakcji w sekundę. Scentralizowane narzędzia są w stanie przetworzyć tysiące takich procesów w tym samym czasie.

Za wadę może być też uważana współdzielona odpowiedzialność. Same projekty DeFi nie biorą żadnej odpowiedzialności za błędy ludzkie. Choć kolejne start-upy pracują nad rozwojem narzędzi, które pozwolą na ochronę przed pomyłkami spowodowanymi przez człowieka, wciąż te rozwiązania są na bardzo wczesnym etapie.

Różnice między DeFi a kryptowalutami

Dlaczego więc twórcy DeFi nie chcą być wymieniani jednym tchem z projektami kryptowalutowymi? Choć oba rozwiązania są bazowane na tej samej technologii, są między nimi zauważalne różnice.

Przede wszystkim sam cel narzędzia: DeFi reprezentuje skoordynowany wysiłek, mający na celu wprowadzenie cyfrowych walut do pracy, oferując ludziom powody finansowe do posiadania kryptowalut poza zwykłymi spekulacjami na temat ruchów cen.

Oznacza to de facto kolejny etap rozwoju cyfrowych pieniędzy. Choć wciąż są ludzie, którzy wchodzą w rynek kryptowalut tylko z myślą o handlowaniu i zarabianiu na zmianach cen, DeFi ma za zadanie przyciągnąć wszystkich tych, którzy szukają alternatywnych rozwiązań wykorzystania wirtualnych środków. By adopcja kryptowalut weszła na nowy poziom i dotarła do dotychczas niedostępnych dla siebie grup społecznych, potrzeba DeFi.

Zdecentralizowane finanse warte fortunę

Choć DeFi wciąż przez wielu jest traktowane jako nowinka, dziś w rynek decentralized finance wpompowane jest ponad 85 miliardów dolarów (330 mld złotych), a w szczytowym okresie całkowita ilość pieniędzy zalokowana w DeFi wynosiła niemal 100 miliardów dolarów.

źródło: defipulse.com

To jednak dopiero początek. DeFi istnieje kilka lat, a jego potencjał i możliwości wykorzystania zdecentralizowanych finansów wciąż są odkrywane. Nie wiadomo jeszcze, gdzie będą wirtualne finanse w kolejnych latach, ale wszystko wskazuje na to, że decentralized finance to przyszłość ekonomii. Bez wątpienia niektóre z rozwiązań blockchainowych będą wykorzystywane przez nas na co dzień.

Dlatego też postanowiliśmy częściej pisać o tym zagadnieniu na naszej stronie, by wam przybliżyć te nowoczesne rozwiązania finansowe. W kolejnych tygodniach postaramy się przybliżyć najważniejsze terminy, projekty i rozwiązania DeFi, które już powstały oraz te, które są w fazie budowania.