Indyjskie poszukiwania i argentyńskie postępy

Indyjski rząd rozważa kilka usług i komercyjnych rozwiązań dla CBDC. Tematykę cyfrowych pieniędzy banków centralnych rozwija również argentyński bank centralny.

E-rupia: kto ją zbuduje?

Indyjski rząd bada „kilka celów komercyjnych, a nie tylko włączenie finansowe” dla swojej cyfrowej waluty banku centralnego. Ministra finansów Indii wyjaśniła, że celem jest wyemitowanie rupii cyfrowej, która będzie wspierana przez Indyjski Bank Rezerw (RBI), do 2023 roku.

Nirmala Sitharaman, indyjska ministra finansów, wypowiedziała się o rozwoju cyfrowej waluty banku centralnego. Według niej cały kraj powinien mieć pełny dostęp do e-rupii już w następnym roku. Odnośnie do zakresu działań CBDC Sitharaman powiedziała:

“Rząd i RBI analizują kilka celów komercyjnych, a nie tylko włączenie finansowe. Waluta cyfrowa doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutami”.

W tym samym czasie rząd Indii pracuje nad krajową polityką cyfrowych aktywów. Ministra finansów powiedziała, że decyzja o podejściu do krypto nie będzie pochopna. Zastępca gubernatora RBI T. Rabi Sankar powiedział, że bank centralny uruchomi rupię cyfrową „w bardzo skalibrowany, stopniowy sposób”.

Narodowe CBDC w Argentynie

Argentyński rząd podjął pierwsze kroki w celu wyemitowania własnej cyfrowej waluty banku centralnego. Nowy dekret oznaczony numerem 207/2022 daje mennicy argentyńskiej nowe uprawnienia w zakresie badania, rozwoju i emisji walut cyfrowych. To stawia Argentynę na tropie krajów z regionu latynoamerykańskiego takich jak Brazylia i Meksyk, które są już zaangażowane w rozwój swoich e-walut.

Dekret obejmuje przechwytywanie i cyfrowe przetwarzanie danych, obrazów, kodów, dźwięków i mikroprocesorów, projektowanie i rozwój oprogramowania, wdrażanie zabezpieczeń cyfrowych, teleprzetwarzanie informacji, drukowanie i rejestrowanie baz danych.

Dla Rosendo Gravanago, doradcy prawnego w obszarze aktywów kryptowalutowych, jest to wyraźny ruch w kierunku wyemitowania CBDC. Gravanago stwierdził:

“To nam wskazuje, w jaki sposób Argentyna próbuje wejść w CBDC, trend, który przejmuje ekonomię scentralizowanego elektronicznego pieniądza fiducjarnego”.