Jak pozbyć się centralizacji w DeFi?
Zdecentralizowane Finanse (DeFi) cierpią na dziwną przypadłość, która przeczy podstawowym założeniom - uzależnione są one od scentralizowanych stablecoinów. Rozwiązaniem tego problemu ma być najnowsza współpraca w branży.
Problem stablecoinów
Trudno mówić o decentralizacji finansów, gdy zdecydowana większość transakcji rynku DeFi jest przeprowadzana przy udziale stablecoinów. Wszak tego typu rozwiązanie jest w zasadzie najbardziej scentralizowanym aspektem cyfrowego świata finansów.
Dotychczas najpopularniejszymi stablecoinami były Tether, USD Coin, czy Binance USD. Każde z tych rozwiązań jest scentralizowane, a co za tym idzie, dość mocno narażone na nadgorliwych regulatorów prawnych. Wyzwanie rzucają im teraz Terra i Abracadabra.
Międzyłańcuchowe i skalowalne rozwiązania
Abracadabra to startup odpowiedzialny za stworzenie Magic Internet Money (MIM). Jest to stablecoin, który ma rzucić wyzwanie MakerDAO, ojcu chrzestnemu całego segmentu DeFi.
Sam Abracadabra jest protokołem pożyczkowym. Właśnie na nim został wyemitowany MIM, który 5 października osiągnął podaż 1 miliarda dolarów. Ten kamień milowy robi tym większe wrażenie, że MIM istnieje zaledwie od maja tego roku. Dla porównania: MakerDAO ma 6,4 miliarda w podaży, natomiast istnieje od 2017 roku.
Terra jest stablecoinem algorytmicznym (zabezpieczonym tokenami LUNA stworzonymi przez firmę Terra). TerraUSD (UST) to międzyłańcuchowe narzędzie, którego głównym założeniem jest bycie najbardziej skalowalnym stablecoinem na świecie.
Jest to bardzo ważne, bo niedawny wzrost popytu na stablecoiny na DeFi dowiódł, że żaden z nich nie jest wystarczająco dobrze zbudowany, aby wspomóc skalowanie ekosystemów blockchain. Co więcej, zamiast tego stablecoiny przyczyniają się zapychania blockchainów, na których są oparte.
Rewolucyjne partnerstwo?
W sobotę oba podmioty ogłosiły rozpoczęcie współpracy, którego celem jest wyparcie z rynku zasiedziałych, nieprzystających aktualnym czasom stablecoinów poprzez wykorzystanie ich własnych narzędzi.
Na razie strony nie zdradziły jeszcze szczegółów dotyczących partnerstwa, ale potencjalnie sprawa może dotyczyć zabezpieczeń LUNA, co pozwoli na pożyczanie MIM dzięki tokenom LUNA.
Sama współpraca rodzi wiele pytań, natomiast daje nadzieję na rozwój nowych narzędzi na rynku DeFi. To właśnie tego typu współprace mają wprowadzić zdecentralizowane finanse na wyższy poziom i pozwolić na masową adopcję.