Krypto marzec: Biden, 2,5-miliardowe oszustwo i spektakularne NFT

Pierwszy kwietnia to nie tylko seria żartów i internetowych wkrętów, ale również podsumowanie minionego miesiąca w branży kryptowalut. Co działo się w świecie blockchaina w ostatnich tygodniach?

Kryptowalutowe rozporządzenie wykonawcze Bidena

Najważniejszą informacją pierwszych dni marca było podpisanie przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena rozporządzenia wykonawczego związanego z kryptowalutami. Executive order wzywa agencje rządowe do zbadania zagrożeń i korzyści związanych z kryptowalutami.

Ceny kryptowalut wzrosły po tej wiadomości, a Bitcoin, największa kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej, wzrosła aż o 9%, zanim kurs się odwrócił kilka dni później.

Rynek kryptowalut dowiedział się o rozporządzeniu wykonawczym przed ogłoszeniem po tym, jak Departament Skarbu przypadkowo opublikował oświadczenie (szybko je usuwając), nazywając je „historycznym” i ujawniając niektóre szczegóły z wyprzedzeniem.

Ta decyzja Bidena ma pokazywać, że USA poważnie podchodzi do planów regulacji kryptowalut. Głównym celem prawodawców ma być uchronienie konsumentów przed oszustwami, ale branża liczy również na to, że rozporządzenie wpłynie również na popularność cyfrowych pieniędzy.

Europejska propozycja do kosza

Unia Europejska stworzyła projekt o nazwie The Markets in Crypto Assets (MiCA), który przez krytyków został określony banem Bitcoina. Jak się jednak okazuje, pomysł ten upadł podczas głosowania w parlamencie europejskim.

MiCA skutecznie zakazałby wydobycia i transakcji energochłonnych kryptowalut, takich jak Bitcoin, w Unii Europejskiej nie uzyskała zgody komisji parlamentarnej, ponieważ część europejskich polityków forsuje regulacje dotyczące szybko rozwijającego się sektora.

Komisja ds. Gospodarczych i Monetarnych UE głosowała w poniedziałek 14 marca nad ostatecznym projektem przepisów dotyczących rynków kryptowalut (MiCA), które zawierały klauzulę zobowiązującą do handlu lub emisji kryptowalut w ramach bloku „podlegających minimalnym standardom zrównoważenia środowiskowego”. Ostateczny wynik głosowania komisji pokazał, że proponowana propozycja została odrzucona 23 głosami za, 30 przeciw i 6 się wstrzymało.

Czy LG zostanie kryptowalutową potęgą?

Koreański gigant technologiczny LG Electronics ogłosił nowy kurs rozwoju biznesowego firmy. Jedną z nowości jest mocne postawienie na kryptowaluty oraz technologię blockchcain.

Eksperci zaczęli spekulować, że po tym ogłoszeniu koreański koncern będzie chciał stworzyć własną giełdę kryptowalutową. Na razie platforma jest tylko w sferze domysłów, natomiast potwierdzone już zostało, że firma będzie rozwijała i sprzedawała oprogramowanie oparte na łańcuchu bloków. Na razie wszystko jest jednak w fazie zapowiedzi i planów, a LG nie podaje żadnych szczegółów.

Statystyki, statystyki…

Na chwilę przenosimy się do kącika statystycznego, bo telewizja NBC opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego wśród amerykanów. Według ankiety aż 21% dorosłych mieszkańców USA zainwestowało, handlowało, lub używało kryptowalut w swoim życiu.

Połowa mężczyzn w wieku od 18 do 49 lat przyznała, że zajmowała się krypto, co stanowi najwyższy odsetek wszystkich grup demograficznych. Jednakże nie wszystkie wyniki są pozytywne dla branży, bo tylko 19% ankietowanych przez NBC News stwierdziło, że postrzega kryptowaluty pozytywnie, a 25% wskazało, że postrzega je w negatywnym świetle. Większość – około 56% – stwierdziła, że ​​podchodzi neutralnie lub nie ma pewności co do branży kryptograficznej.

To jednak nie jedyna ciekawostka statystyczna. Według raportu opublikowanego przez Nonfungible.com trading NFT wzrósł o 21000% w 2021 roku. Sprzedaż niewymienialnych tokenów wzrosła do 17,6 miliarda dolarów w minionym roku kalendarzowym. W 2020 transakcje NFT opiewały na “zaledwie” 82 miliony.

Kradzież warta ponad 600 milionów dolarów

Marzec 2022 roku przejdzie również do historii z nieco mniej chlubnych informacji. To właśnie w ostatnich dniach minionego miesiąca wyszedł na jaw atak hakerski na blockchain Axie Infinity. Łącznie w dwóch transakcjach skradziono ponad 170 tysięcy etherów oraz niemal 26 milionów USDC. Przeliczając to na złotówki, cała kradzież opiewa na około 2,5 miliarda złotych.

O oszustwie poinformował Ronin, sieć blockchain, która umożliwia użytkownikom przesyłanie kryptowalut do i z gry. Sama Axie Infinity to popularna gra online stworzona przez Sky Mavis.

Przegląd cenowy kryptowalut

Marzec na wykresach rozpoczął się od spadków. Bitcoin, największa i najstarsza kryptowaluta, zaczynał miesiąc minimalnie poniżej 45 tysięcy dolarów. Już jednak tydzień później BTC spadł na poziom 37 tys.

Wykres ceny Bitcoina - źródło CoinMarketCap

Chwilowe odbicie nastąpiło po ogłoszeniu przez Bidena podpisania rozporządzenia, natomiast już 2 dni po tym cena powróciła do niższych wartości. Druga połowa dla inwestorów była jednak całkiem pozytywna, bo Bitcoin zyskał ponowny rozpęd i znów przybliżył się do granicy 50 tys. Miesiąc zakończył się minimalnym spadkiem i ceną w okolicach 45 tysięcy dolarów.

Kącik NFT

Modę na non-fungible tokens chce wykorzystać Mark Zuckerberg. Założyciel Facebooka poinformował w marcu, że już wkrótce Instagram będzie obsługiwać tego typu tokeny. Choć prezes Mety nie podał dokładnych dat, zdradził, że ma nastąpić integracja unikalnych tokenów NFT z aplikacjami udostępniającymi zdjęcia i filmy.

Również Visa tworzy program dla małych przedsiębiorstw skupiający się wokół NFT. Visa Creator Program, roczny projekt wdrożeniowy, ma stworzyć globalną grupę twórców, w tym artystów, muzyków, projektantów mody i filmowców, którzy będą mogli budować swoje małe biznesy dzięki NFT.

Również w marcu ogłoszono całkiem kreatywny pomysł na wsparcie Ukrainy. Do sprzedaży trafił zestaw 54 tokenów NFT zatytułowany „Meta History: Museum of War”. Na obrazach i grafikach znajdziemy bezpośrednie odwołania do wojennych wydarzeń. Cały dochód ze sprzedaży tych tokenów ma zostać przekazany na finansowanie działań obronnych ukraińskich służb.