Krypto październik: Tether, Bitcoin ETF, regulacje i McDonald’s
Początek listopada może oznaczać tylko dwie rzeczy: nadchodzące Last Christmas w każdym radiu i podsumowanie października na naszej stronie. O ile nie będziemy się zajmować tym pierwszym tematem, w drugim działo się na tyle dużo, że nie będziecie się nudzić. Zaczynamy!
Tether: problematyczny stablecoin
Stablecoiny zostały stworzone do tego, by ułatwiać handel kryptowalutami. W związku z regulacjami prawnymi nie wszystkie giełdy decydują się na dopuszczanie płatności walutami fiducjarnymi. Właśnie tam miały doskonale odnajdywać się stablecoiny, które miałyby być zabezpieczone przez rzeczywiste aktywa. Najczęściej są one powiązane z walutami, choć można spotkać też stablecoiny zabezpieczone w ropie, czy w aktywach giełdowych.
Na początku 2021 roku rynek stablecoinów był wyceniany na “zaledwie” 29 miliardów dolarów. Natomiast dzisiaj ta kwota oscyluje wokół 130 milionów.
Oczywiście gwałtowny wzrost zainteresowania przyciąga też uwagę polityków i legislatorów. Dlaczego jednak o tym piszemy? Największym stablecoinem jest Tether (USDT) i to właśnie na nim dziś chcemy się skupić.
Już wcześniej nie brakowało kontrowersji wokół USDT. Natomiast to, co wyszło na światło dzienne w październiku, każe się zastanowić, czy ten stablecoin powinien być w obiegu. Na początku minionego miesiąca Bloomberg opublikował wyniki dochodzenia w sprawie rezerw, w których zabezpieczony jest token.
Ze śledztwa jasno wynika, że firma postanowiła powiązać stablecoina z bardzo wątpliwymi aktywami. Tether był/jest zabezpieczony m.in. w chińskim długu. Jaka była reakcja USDT na te rewelacje? Dyrektor generalny firmy stojącej za stablecoinem Jan Ludovicus van der Velde postanowił usunąć swoje konto (które miało pozostać anonimowe). Zaczęto nawet podejrzewać, że CEO firmy w ogóle nie istnieje, bo nikt nigdy nie spotkał van der Velde.
Sprawa ucichła, ale nie na długo. Już bowiem w połowie października okazało się, że Commodity Futures Trading Commission (CFTC) ukarała giełdę kryptowalut Bitfinex i Tethera (obie firmy są ze sobą mocno powiązane, co też pierwotnie ukrywano) 42,5 miliona dolarów kary. Jak poinformowali przedstawiciele CFTC, stablecoin nie był w pełni zabezpieczony w aktywach (choć zgodnie z prawem musi być), a Bitfinex naruszył poprzednie wytyczne komisji.
Mimo tego wolumen obrotu najpopularniejszego stablecoina stale wzrasta. Wydaje się to zupełnie nielogiczne, aż niektórzy zaczęli podejrzewać Tether o oszustwa związane z pompowaniem danych. Wątpliwościami na temat zabezpieczenia USDT podzielili się też przedstawiciele Hindenburg Research. Postanowili oni wyznaczyć nagrodę wynoszącą milion dolarów za wszelkie informacje o środkach zabezpieczających stablecoina.
Choć dziś Tether ma kapitalizację na poziomie 70 miliardów dolarów, wciąż brakuje transparencji i wzięcia odpowiedzialności za działania firmy. Wokół największego stablecoina na świecie wciąż nie brakuje kontrowersji i zamieszania. Czy to doprowadzi do upadku USDT?
Polskie regulacje kryptowalut
31 października w życie weszły nowe regulacje dotyczące rynku kryptowalut w Polsce. Zmiany dotyczą firm, które świadczą usługi wymiany oraz kupna i sprzedaży cyfrowych pieniędzy. Podmioty, które operują w tym środowisku, są zobowiązane do zarejestrowania swojej działalności w specjalnie do tego stworzonym rejestrze.
Zmiany obejmą również klientów. Od wczoraj limit transakcji okazjonalnej zmniejszył się z 15 tys. euro do zaledwie 1 tys. W przypadku wyższych transakcji konieczna będzie weryfikacja tożsamości ( w ramach KYC).
Zmiany mają zagwarantować większe bezpieczeństwo dla ludzi, którzy decydują się inwestować w kryptowaluty na polskim rynku. Sceptycy twierdzą jednak, że czeka nas kolejny odpływ zarówno konsumentów, jak i firm, które dotychczas operowały pod polskim prawem.
Bitcoin ETF
Być może to jest najważniejsza informacja całego roku: Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) zaakceptowała ETF-y Bitcoin Futures. ETF to fundusz giełdowy, który działa w podobny sposób do funduszy inwestycyjnych, natomiast jego udziały są przedmiotem obrotu na giełdzie. Bitcoin Futures to natomiast kontrakty terminowe na Bitcoinie.
Dlaczego ten news jest tak istotny? Ponieważ otwiera on kryptowaluty na zupełnie nowy świat. Przyszłość pokaże, czy ta informacja przyczyniła się do rewolucyjnych zmian w tempie adopcji krypto, ale pierwsze tygodnie pokazują olbrzymie zainteresowanie. ETF sprawił bowiem, że rynek kontraktów terminowych Bitcoina osiąga historyczne wyniki. Firma analityczna Glassnode poinformowała, że łączna suma środków zgromadzonych w ramach futures wzrosła o 265% w październiku.
Cyfrowe okupy wciąż popularne
Niestety rosnący rynek kryptowalut przyciąga również oszustów. Ransomware, czyli wymuszanie okupów za pomocą szkodliwego oprogramowania, jest plagą przemysłu cyfrowych pieniędzy.
Jak poinformowała amerykańska agencja rządowa Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN), w ciągu zaledwie 6 miesięcy 2021 roku wymuszono ponad 590 milionów dolarów w ransomware. Ta kwota jest tym bardziej zatrważająca, że w całym 2020 roku w tego typu procesach wymuszono “zaledwie” 416 milionów.
McDonald’s jako NFT
Najnowszym dodatkiem do świata non-fungible token jest jedna z najpopularniejszych sieci fast-foodów na świecie. McDonald’s America postanowił uczcić powrót McRib do oferty poprzez emisję limitowanej edycji tokenów NFT.
10 uczestników kampanii promocyjnej dostanie tokena na własność. By wziąć udział w loterii, trzeba śledzić profil marki na Twitterze oraz w dniach 1-7 listopada podać dalej zapraszający do zabawy post.
Jest to pierwsza tego typu kampania wśród międzynarodowych koncernów. Eksperci twierdzą, że McDonald’s chce sprawdzić, w jaki sposób kampania wpłynie na jej obserwację w mediach społecznościowych i ogólne zaangażowanie cyfrowe. Jeśli wyniki będą obiecujące, fast-food może rozważyć rozszerzenie zastosowań NFT w strategiach marketingowych.