Pakistański dylemat, dwugłos Fedu i CBDC w Peru

Szef banku centralnego Pakistanu krytykuje kryptowaluty i mówi o badaniu potencjału CBDC. Rezerwa Federalna USA ma natomiast odegrać kluczową rolę w rozwoju cyfrowych pieniędzy banków centralnych.

Pakistańskie zmagania z cyfryzacją

Gubernator Państwowego Banku Pakistanu (SBP) Reza Baqir powiedział niedawno, że jego instytucja doszła do wniosku, iż potencjalne ryzyko związane z kryptowalutami „znacznie przewyższa korzyści”. Według Baqira, Pakistan, podobnie jak inne kraje, które zakazały lub ograniczyły korzystanie z kryptowalut, potrzebuje więcej czasu, aby „w pełni zrozumieć tę technologię nie tylko z perspektywy reakcji na ryzyko”. Baquir dodał:

Po pierwsze, w swojej obecnej formie prywatne waluty cyfrowe mają głównie charakter spekulacyjny i nie zapewniają żadnego solidnego zastosowania i realnych korzyści ekonomicznych, zwłaszcza w krajach słabo rozwiniętych, takich jak Pakistan”.

Pomimo argumentów przemawiających przeciwko kryptowalutom, szef centralnego banku Pakistanu zapewnił, że jego kraj jest gotowy na korzystanie z tego typu środków, jeśli wszystkie problemy zostaną w pełni zbadane i zaadresowane.

Oczywiście przy tego typu wypowiedziach nie mogło zabraknąć tematu cyfrowych walut banków centralnych. Baqir zapewnił, że SBP „bada [CBDC] zarówno z perspektywy technologicznej, jak i funkcjonalnej”. Według Baqira proces ten nie powinien być „napędzany jedynie chęcią zaoferowania alternatywy dla prywatnych walut cyfrowych lub strachem przed nimi”.

W opinii szefa banku centralnego potencjał CBDC powinien być oceniany z perspektywy tego, w jaki sposób mogą pomóc systemowi finansowemu. Wygląda więc na to, że Pakistan nie stanie do wyścigu o stworzenie własnej cyfrowej waluty.

Czy USA stanie w szranki z Chinami?

Członkini Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych Lael Brainard powiedziała:

Amerykańskie CBDC może być jednym z potencjalnych sposobów zapewnienia, że ​​ludzie na całym świecie, którzy używają dolara, mogą nadal polegać na sile i bezpieczeństwie waluty amerykańskiej podczas zawierania transakcji i prowadzenia działalności w cyfrowym systemie finansowym.”

Pytania o dominację dolara na międzynarodowym rynku i jej ewentualny koniec są jednym z najważniejszych tematów dotyczących CBDC. Amerykańscy politycy wielokrotnie zapewniali, że nie są zainteresowani wyścigiem z Chinami. Wielu prawodawców nie widzi zagrożenia w cyfrowym yuanie ani żadnej innej wirtualnej walucie stworzonej przez banki centralne.

Część z nich ma jednak zupełnie inne zdanie. Lael Brainard, członkini Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, zachęca Stany Zjednoczone do zostania liderem w badaniach i polityce dotyczącej walut cyfrowych banku centralnego ze względu na potencjalne zmiany na arenie międzynarodowej.

Amerykańska ekonomistka twierdzi, że program pilotażowy e-CNY może mieć poważne implikacje na dominację dolara w transakcjach międzynarodowych i systemach płatniczych. Brainard to już kolejny przebijający się głos, który zauważa zagrożenie płynące z Państwa Środka. Czy to zmieni stanowisko całego Fedu i Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych?

Kryptowaluty nie dla Peru, a co z CBDC?

Julio Velarde, prezes Banku Centralnego Peru, zaatakował wartość kryptowalut i odniósł się do negatywnych skutków, jakie mają one mieć na środowisko. W niedawnym wywiadzie dla lokalnych mediów Velarde powiedział, że jego bank nie uważa Bitcoina za metodę płatności. Zamiast tego Velarde określił to jako „wysoce niestabilny składnik aktywów finansowych”, który ludzie kupują przez ryzyko związane ze zmiennością.

Niedawno gruchnęły wieści, że południowoamerykański kraj pracuje nad własną walutą cyfrową. Również do tego odniósł się szef banku centralnego, zapewniając, że bank pracuje nad opracowaniem na ten temat. Dokument ma zostać przedstawiony za półtora miesiąca, po spotkaniu z Centralnym Bankiem Indii i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w najbliższych dniach. Velarde tak opisuje potencjalny rozwój peruwiańskiego CBDC:

Uważam, że droga, którą musimy obrać, to taka, w której towarzyszymy wzrostowi, dając wytyczne i ustalając pewne parametry w przepisach. Nie wiemy, jak nowa geografia płatności będzie wyglądała w Peru”.

Ameryka Południowa dotychczas pozostawała w tyle w rozwoju cyfrowych walut banków centralnych. Być może to właśnie Peru będzie krajem, który to zmieni.