Ripple chce wejść w CBDC, cyfrowy yuan ma nowy blockchain
W czwartek pojawił się post na blogu Ripple’a, w którym opisano pilotażowy program prywatnej wersji XRP Ledger. Ma to dostarczyć bankom centralnym narzędzie do implementacji CBDC. W Chinach natomiast zaimplementowano nowy blockchain do projektu cyfrowego yuana.
Ripple i CBDC
Choć jeszcze żadne cyfrowe waluty banków centralnych nie ujrzały światła dziennego (poza tym z Bahamów), już trwa wyścig firm technologicznych o dostarczenie najlepszych rozwiązań i narzędzi bankom centralnym. Pisaliśmy już o PayPalu i MasterCard. Jak się okazuje, do rywalizacji włącza się kolejny podmiot.
Ripple to amerykańska firma stojąca za powstaniem kryptowaluty o tej samej nazwie (Ripple XRP). Przedsiębiorstwo od lat pracuje nad rozwiązaniami technologicznymi dla biznesu. Jednym z nich ma być prywatna wersja ich open-source’owego rejestru o nazwie XRP Ledger.
W opinii firmy, technologia rozproszonego rejestru (Distributed Ledger Technology - DLT) będzie bazą większości CBDC. Co więc może zaoferować Ripple? Amerykanie sprzedają swoje rozwiązanie jako to, które eliminuje problem skalowalności sieci. Firma twierdzi, że XRP Ledger jest w stanie przeprowadzać do dziesiątek tysięcy transakcji na sekundę, a z czasem potencjalnie setek tysięcy transferów.
Choć rozwiązanie wydaje się niezwykle obiecujące, problemem może się okazać zaufanie do samej firmy. Ripple aktualnie jest w sporze z SEC. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd złożyła pozew przeciwko Bradowi Garlinghouse’owi (aktualny dyrektor generalny firmy) i Chrisowi Larsenowi (były dyr. generalny) o manipulowanie rynkiem XRP.
Nowy blockchain w Chinach
O ile prace nad rozwojem CBDC w Stanach Zjednoczonych wciąż są na poziomie regulacyjnym, centralny bank Chin (PBoC) jest już blisko stworzenia cyfrowego yuana. Prace nad rozwojem wirtualnej waluty narodowej są zaawansowane. Właśnie do inicjatywy dołączono rodzimy blockchain o nazwie Chang’an Chain.
Choć Chiny nie używają technologii blockchain jako głównej infrastruktury (ze względu na - o ironio - skalowalność), wciąż łańcuch bloków jest wykorzystywany do testów.
Choć nie poznaliśmy szczegółów (chińskie władze nie zdradzają za wiele aspektów technologicznych), okazuje się, że nowo powstały blockchain może być narodową technologią Chin i być wykorzystywany w wielu innych aspektach życia (głosowanie, dystrybucja dóbr, dostawy itp.).