Rozliczanie podatków w cyfrowym yuanie
Mieszkańcy 3 chińskich miast mogą płacić podatki i opłaty urzędowe w CBDC. Rozpoczęła się również kolejna runda rozdawania cyfrowych yuanów. Tym razem 15 milionów e-CNY zostanie rozdystrybuowane pomiędzy 130 tysięcy rezydentów Shenzhen.
Rozwój chińskiego CBDC
Mieszkańcy trzech dużych chińskich miast zaczęli płacić podatki, opłaty skarbowe i składki na ubezpieczenie społeczne, używając cyfrowej waluty banku centralnego kraju – cyfrowego yuana (e-CNY).
Wiele agencji rządowych w prowincji Zhejiang – położonej na południe od Szanghaju – prowadzi obecnie programy próbne, w których obywatele używają cyfrowych yuanów do płacenia podatków.
Biuro Podatkowe Zhejiang współpracuje z bankiem centralnym tego kraju — Ludowym Bankiem Chin (PBoC) — w celu zbadania różnych metod płatności podatkowych przy użyciu cyfrowego yuana.
To jednak niejedyny news dotyczący programu rozwoju chińskiego CBDC. Władze dzielnicy Futian w Shenzhen ogłosiły, że 15 milionów yuanów (około 10 milionów złotych) w cyfrowych RMB (e-CNY) zostanie dzisiaj rozdanych lokalnym mieszkańcom za pośrednictwem loterii w aplikacji płatności Wechat.
Konsumenci mogą wydać pakiety w prawie 5000 sklepach w dzielnicy bez konieczności dokonywania minimalnych zakupów, dodając, że po raz pierwszy emisja cyfrowego juana obejmuje wszystkie osiem banków pilotażowych i szereg sektorów, w tym restauracje i supermarkety.
To nie jest pierwszy raz, kiedy chiński rząd rozdaje cyfrowe yuany w Shenzhen, które jest jednym z pierwszych miast pilotażowych dla e-CNY. W październiku 2020 r. rząd rozdał 10 milionów e-CNY mieszkańcom Shenzhen.
Cyfrowe peso w ciągu 3 lat
Banxico, Bank Centralny Meksyku, ogłosił, że spodziewa się, że program rozwoju cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) zostanie ukończony za około trzy lata. Victoria Rodríguez Ceja, prezes Banxico, poinformowała o tym meksykański senat i dodała, że nowa waluta powinna spełniać trzy podstawowe cechy pieniądza, aby zapewnić większą integrację finansową.
Szefowa banku stwierdziła, że ta waluta może być używana jako środek wymiany, jako jednostka rozliczeniowa i jako magazyn wartości - trzy funkcje pieniądza. Rozwój tej waluty zapowiedziano jeszcze w grudniu 2021 roku, kiedy Rodriguez Ceja, także przed Senatem, mówiła o możliwych funkcjach, jakie taka waluta mogłaby pełnić.
Prezes Banxico porównała kryptowaluty i CBDC, które są w trakcie opracowywania, wyjaśniając różnice między nimi. Stwierdziła, że nadchodząca waluta cyfrowa będzie wspierana przez bank centralny i będzie częścią bazy monetarnej kraju. Podczas gdy kryptowaluty są prywatnymi przedsięwzięciami, które nie są centralnie kontrolowane.
Banxico oczekuje, że peso cyfrowe będzie przydatne do poprawy włączenia finansowego większej liczby osób do systemu bankowego. W tym sensie waluta ma również stanowić kolejną alternatywę dla dokonywania płatności. Rodríguez Ceja stwierdziła, że ta nowa waluta nie ma na celu zastąpienia obecnego systemu, ale będzie służyć jako narzędzie zapewniające więcej możliwości osobom, które mają problem z cyfryzacją polityki pieniężnej.
Rozliczenie podatków na Bahamach
Mieszkańcy archipelagu Bahamów będą mogli wkrótce korzystać z zasobów cyfrowych, w tym pierwszej na świecie cyfrowej waluty banku centralnego, do płacenia podatków.
Biuro premiera Bahamów poinformowało, że rząd zacznie „umożliwiać płacenie podatków za pomocą aktywów cyfrowych”, współpracując z bankiem centralnym kraju i sektorem prywatnym. Ponadto rząd planuje pracować nad zapewnieniem obywatelom dostępu do kryptowalut za pomocą dolara bahamskiego i zachęcać do większego korzystania z krajowej CBDC Sand Dollara.
W oświadczeniu napisano:
„Rząd dołoży wszelkich starań, aby zasoby cyfrowe nie były wykorzystywane do uchylania się od podatków lub sankcji i będzie dążyć do zapewnienia zgodności ze wszystkimi obowiązującymi umowami o wymianie informacji podatkowych (TIEA) oraz przepisami krajowymi i uzgodnionymi standardami OECD”.
Rosyjski e-rubel
Rosyjskie władze monetarne zamierzają przeprowadzić pierwsze rozliczenia z cyfrowym rublem w przyszłym roku, ogłosiła w tym tygodniu gubernator centralnego banku Rosji. W rozmowie z rosyjskimi prawodawcami urzędniczka podkreśliła ważną rolę, jaką nowa waluta będzie odgrywać dla Rosji objętej międzynarodowymi sankcjami.
Zgodnie z zatwierdzoną przez Ministerstwo Finansów strategią rozwoju rynków finansowych, pełne wprowadzenie na rynek rubla cyfrowego powinno nastąpić przed 2030 r. Jednak Centralny Bank Rosji (CBR) planuje rozpocząć testowanie go w rozliczeniach już w 2023 roku, ogłosiła w Dumie Państwowej jego przewodnicząca Elwira Nabiullina. Cytowana przez agencję Tass, powiedziała:
„Szybko stworzyliśmy prototyp cyfrowego rubla, teraz testujemy go już z bankami. W przyszłym roku będziemy pilotować rozliczenia w rzeczywistych transakcjach gospodarczych”.
Nabiullina przekonywała, że cyfrowy rubel stworzy nowe możliwości dla Rosji, jej obywateli i przedsiębiorstw. Będzie on wykorzystywany przez rząd do płatności wspierających określone sektory gospodarki i sferę społeczną. Przelewy między osobami fizycznymi będą bezpłatne, natomiast płatności za towary i usługi mogą podlegać niewielkiej prowizji w wysokości 0,4 – 0,7%.