WEF 2022: potrzeba ostrożności przy tworzeniu CBDC
W szwajcarskim Davos trwa właśnie Światowe Forum Ekonomiczne 2022. Eksperci na tegorocznej konferencji pochylili się nad tematem cyfrowych walut banków centralnych (CBDC).
Ekonomiści o CBDC
Światowe Forum Ekonomiczne (World Economic Forum - WEF) to fundacja organizująca każdego roku konferencję zrzeszającą ekonomistów, polityków i dziennikarzy z całego świata. Poprzednie dwie edycje odbyły się zdalnie, natomiast tegoroczne forum wróciło do szwajcarskiego kurortu Davos.
Na WEF 2022 jednym z najgorętszych tematów są cyfrowe finanse, a co za tym idzie kryptowaluty i CBDC. Eksperci zwrócili uwagę na kwestie sporne, a także największe potrzeby w tworzeniu walut cyfrowych banku centralnego do zastosowań krajowych i transgranicznych, hurtowych i detalicznych.
Proces emisji CBDC jest pełen niewiadomych, z których niektóre zostały wyjaśnione podczas panelu ekspertów zebranych w poniedziałek na Światowym Forum Ekonomicznym. Stwierdzono tam, że dobry projekt jest kluczem do udanego wprowadzenia cyfrowej waluty i że istnieje znacznie mniej wyzwań związanych z hurtowym wprowadzeniem CBDC niż z detalicznym.
Cyfrowe waluty, czyli terra nova
Przedstawiciel Banku Tajlandii Sethaput Suthiwartnarueput powiedział, że chociaż wiele banków centralnych rozważa CBDC, brakuje praktycznych doświadczeń i projektów, z których można czerpać przykład.
Tajski Bank Narodowy rozpoczął programy weryfikacji koncepcji w 2018 r. Jego projekt mBridge rozpoczął się jako eksperyment polegający na ustanowieniu transgranicznego korytarza płatności hurtowych z władzami monetarnymi Hongkongu i rozszerzył się o Bank of China w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Bank Rozrachunków Międzynarodowych.
Transakcje międzynarodowe przy użyciu tradycyjnej technologii bankowej mogą trwać kilka dni, podczas gdy transakcje CBDC są znacznie szybsze (w przypadku odpowiedniej infrastruktury mogą odbywać się w ciągu kilku minut).
Suthiwartnarueput twierdzi, że wykorzystanie technologii blockchain może mieć niezamierzone konsekwencje. Gubernator tajlandzkiego banku centralnego przekonuje, że może to być dobre dla przejrzystości, ale anonimowość wpłynie na znacznie gorszą skalowalność.
Projekt CBDC wiąże się z ryzykiem, ponieważ inteligentne kontrakty wymagają wcześniejszego określenia sposobu postępowania w każdej sytuacji. Jako przykład potencjalnego wyzwania dla projektu CBDC podał obecne sankcje wobec Rosji. Tajski bank centralny planuje rozpocząć „ograniczony program pilotażowy” detalicznego CBDC w czwartym kwartale tego roku.