Darmowe CBDC w Chinach, cyfrowa rupia coraz bliżej
Chiński bank centralny ogłosił kolejny etap testów CBDC. Tym razem w Chengdu. 200 tys. uczestników dostanie łącznie 40 milionów cyfrowych yuanów. Ich sąsiedzi również nie próżnują. Jak podkreślają indyjskie władze, ich kraj przygotowuje się na uruchomienie cyfrowej rupii.
Chiny: testowanie CBDC w Chengdu
Kraj Środka nie daje o sobie zapomnieć. Niedawno ogłoszono zaangażowanie prywatnych banków w testowanie cyfrowego yuana (renminbi), a już poznajemy następny etap testów. Bank Ludowy Chin (PBoC) zapowiedział, że kolejnym miejscem badań nad CBDC będzie 16-milionowe Chengdu w prowincji Syczuan.
Według doniesień, aż 200 tysięcy ludzi weźmie udział w tej fazie testów. Pomiędzy nich zostanie rozdystrybuowane 40 milionów cyfrowych yuanów (ok. 23 mln złotych). Mieszkańcy Chengdu mogą aplikować o darmowe yuany i wziąć udział w loterii, która wyłoni szczęśliwców. Cyfrowe pieniądze mogą zostać wykorzystane od 3 do 19 marca.
To nie pierwsza tego typu loteria, choć ta będzie największa. Dotychczas odbyło się już 6 takich inicjatyw w różnych częściach Chin. W poprzednich jedna osoba mogła otrzymać 200 renminbi. W tym losowo wybrani ludzie dostaną 178 lub 238 yuanów.
Indie w grze o CBDC
Azja wysuwa się na zdecydowane prowadzenie w wyścigu o digitalizację pieniędzy. Właśnie kolejna duża gospodarka ogłosiła, że intensywnie pracuje nad rozwojem CBDC. Indie, bo o nich mowa, przygotowują się do wyemitowania cyfrowej rupii.
Indyjskie władze bardzo sceptycznie podchodzą do kryptowalut. Negatywne stanowisko administracji znane jest od lat. Rządowe organy są jednak bardzo zainteresowane wirtualnymi pieniędzmi kontrolowanymi przez rząd.
Shaktikanta Das, szef Reserve Bank of India (RBI - bank centralny Indii), powiedział, że zarządzana przez niego instytucja jest zdeterminowana, by wprowadzić cyfrową rupię. Jak powiedział Das, jego bank chce pójść śladem chin i stworzyć podobny projekt do cyfrowego yuana.
Choć szef RBI nie podał żadnych oficjalnych dat, zapewnił on, że bank centralny dopracowuje technologiczne i proceduralne protokoły suwerennego systemu waluty cyfrowej. Czy jeszcze w tym roku indyjska rupia cyfrowa ujrzy światło dzienne?