Kiedy świat ujrzy cyfrowego yuana? Dokładna data wciąż nie jest znana, ale prace w Chinach wchodzą w zaawansowaną fazę. W ramach testów do inicjatywy dołączyły pierwsze dwa prywatne banki.

Testy CBDC w prywatnych bankach

Według najnowszych informacji Bloomberga MYbank and WeBank pomogą Bankowi Ludowemu Chin (People’s Bank of China - PBoC) rozszerzyć bazę użytkowników w trwającym programie pilotażowym cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego.

MYbank należy do grupy Ant Group (wcześniej znanej jako Ant Financial), która jest spółką zależną chińskiego giganta Alibaby. Grupa ta posiada największą platformę cyfrowych płatności Alipay, z której korzysta ponad miliard ludzi. MYbank to prywatny bank cyfrowy posiadający całą swoją infrastrukturę w chmurze.

WeBank został założony przez Tencent (do dziś firma ma 30% akcji banku), międzynarodowy konglomerat technologiczny. W skład grupy wchodzi m.in. WeChat i jedna z największych stron internetowych na świecie QQ.com. WeBank, podobnie do MYbanku, jest neobankiem, czyli działa tylko w online i nie posiada tradycyjnej fizycznej sieci oddziałów.

W ramach współpracy już wkrótce usługi MYbanku zostaną wprowadzone do aplikacji cyfrowego yuana od PBoC. Cyfrowe portfele od dwóch prywatnych banków będą miały dokładnie te same funkcje, co 6 państwowych pożyczkodawców już zaangażowanych w inicjatywę.

Zawrotna liczba użytkowników

WeBank to największy cyfrowy bank w Kraju Środka. Dostarcza on swoje usługi ponad 200 milionom użytkowników. Bank już od kilku lat eksperymentuje z technologią blockchain, a w 2019 roku stał się jedną z najczęściej zgłaszających patenty blockchainowe instytucji na świecie.

MYbank kieruje swoje usługi pożyczkowe przede wszystkim do małych i średnich przedsiębiorstw. Obsługuje on niespełna 25 milionów ludzi.

Wcześniej już ogłoszono, że w testach udział wezmą państwowe banki, m.in.: Industrial & Commercial Bank of China (największa międzynarodowa firma bankowa świata - około 700 milionów klientów), Bank of China (ok. 500 mln), Agricultural Bank of China (ponad 300 mln) oraz China Construction Bank Corp. (ponad 320 mln).

Dzięki połączeniu prywatnego i publicznego sektora Bank Ludowy Chin może potencjalnie skorzystać z ponad miliarda klientów podczas testów własnego CBDC.