Chiny oficjalnie rozpoczęły wdrażanie kolejnej rundy pilotażowego programu testowego cyfrowej waluty banku centralnego. W Guangzhou można teraz płacić za przejazdy autobusami publicznymi cyfrowym juanem na 10 trasach transportowych.

Ekspansja chińskiego CBDC

Funkcja skanuj i płać za pomocą e-CNY jest teraz dostępna w wielu chińskich miastach dla obywateli, którzy chcą jeździć lokalnymi autobusami i metrem. By tego dokonać, pasażerowie muszą po prostu pobrać aplikację e-CNY, wpłacić środki i zeskanować kod QR znajdujący się w sekcji płatności za przejazd autobusem, aby zapłacić za przejazd.

Tego typu inicjatywa nie jest ograniczona wyłącznie do Guangzhou. Miasto Ningbo poinformowało, że pasażerowie mogą teraz płacić za przejazdy metrem na 125 stacjach za pomocą CBDC. Ningbo jest dziewiątym miastem w Chinach, które wprowadziło test pilotażowy cyfrowego juana na swoich liniach metra, gdzie pasażerowie mogą po prostu zeskanować kod i zapłacić za podróż.

Chiński rząd znacznie przyspieszył w tym roku adaptację cyfrowej waluty banku centralnego. Zaledwie w zeszłym tygodniu stało się możliwe opłacanie składek pracowniczych na fundusz mieszkaniowy w mieście Kanton za pomocą e-CNY.

Aby ożywić wydatki konsumentów w obliczu surowych ograniczeń związanych z koronawirusem, rząd nawiązał współpracę z gigantem dostarczającym żywność Meituan i platformą handlu elektronicznego JD.com, aby stworzyć zrzuty CBDC, które można wydać w wymienionych miejscach.

JD.com poinformowało, że przeprowadziło już ponad 4 miliony transakcji cyfrowego juana na łączną kwotę ponad 900 milionów juanów, odkąd zaakceptowało tę metodę płatności.

Koniec z gotówką w Nigerii?

Pomimo powolnej adopcji cyfrowej waluty przez Nigeryjczyków, gubernator Banku Centralnego Nigerii powiedział, że jego instytucja dąży do dziesięciokrotnego wzrostu liczby użytkowników e-nairy w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Gubernator przewidział, że korzystanie z gotówki „rozproszy się do zera”, podczas gdy „użycie waluty cyfrowej wzrośnie, aby stać się częścią naszego życia”.

Dziesięć miesięcy po uruchomieniu aplikacja dla cyfrowej waluty nigeryjskiego banku centralnego została pobrana 840 000 razy, jak wynika z raportu. To odkrycie sugeruje, że mniej niż milion Nigeryjczyków przyjęło cyfrową walutę, którą CBN zachwala jako lepszą alternatywę dla niestabilnych kryptowalut.