Rok 2021 zdecydowanie należy do wirtualnych aktywów. Bitcoin, Ethereum, stablecoiny oraz CBDC zdominowały dyskusję o przyszłości pieniądza. Czym jednak są waluty cyfrowe i czy wszystkie zdigitalizowane środki można wrzucić do jednego worka?

Cyfrowe waluty i ich charakterystyka

Nie są materialne, istnieją wyłącznie w przestrzeni cyfrowej - oto właśnie waluty cyfrowe. Definicja ta jednak jest niezwykle szeroka. Można do niej zaliczyć kryptowaluty, tokeny oraz w zasadzie wszystkie zdigitalizowane aktywa.

Waluty cyfrowe zostały stworzone na podobieństwo bardziej konwencjonalnych pieniędzy. Elektroniczne pieniądze mają wszystkie zalety tradycyjnego pieniądza, ale z założenia mają pozbywać się największych wad banknotów i monet: powolność zawierania transakcji oraz ograniczenia terytorialne. Cyfrowe waluty mogą być scentralizowane, jak również zdecentralizowane (nie posiadać scentralizowanego emitenta oraz nadzorcy, jak na przykład bank centralny). Mogą być one ogólnodostępne i używane przez miliony ludzi, ale znajdują też zastosowanie w hermetycznych, niewielkich środowiskach (wewnętrzne tokeny firmowe, pieniądze w grach komputerowych itp.).

Waluty cyfrowe co to jest?

W ostatnich kilkunastu miesiącach znacznie wzrosło zainteresowanie tematyką wirtualnych pieniędzy. Waluty cyfrowe są języczkiem u wagi, bo oferują znacznie więcej niż tradycyjne pieniądze. Pozwalają one na dokonywanie transakcji bezpośrednio między użytkownikami, eliminują zbędnych pośredników, są znacznie szybsze w działaniu, łatwo dostępne oraz znacznie opłacalne i bezpieczne.

Gdy ktoś pyta: ‘waluty cyfrowe co to jest’, najprostszą i najbardziej trafną odpowiedzią jest: ‘przyszłość’. Ogarnianie własnych finansów za pomocą kilku kliknięć w telefonie to już nie futurystyczna mrzonka, a rzeczywistość. Choć jeszcze nie wszystkie cyfrowe waluty są powszechnie akceptowane jako środek płatniczy, rozwiązują one tak dużo problemów, że pełna adopcja wydaje się tylko kwestią czasu.

Najpopularniejsza obecnie cyfrowa waluta

Bitcoin powstał pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Pierwsza kryptowaluta przez lata budowała swoją pozycję, by dziś być najgorętszym aktywem na rynku finansowym. To właśnie wynalazek Satoshiego Nakamoto rozpoczął dyskusję o walutach cyfrowych. Niedługo po BTC powstały kolejne krypto, a z czasem dostrzeżono potrzebę stworzenia stablecoinów.

Dziś największe kraje świata pracują nad własnymi wirtualnymi pieniędzmi emitowanymi przez banki centralne (CBDC), które mają za zadanie w długiej perspektywie zastąpić konwencjonalnego pieniądza. Polityka pieniężna, jaką znaliśmy dotychczas, powoli odchodzi do lamusa. Już wkrótce światem będą napędzany w całości przez jeden czynnik, którym jest cyfrowa waluta.

Sprawdź informację o najważniejszych cyfrowych walutach: