Koreański bank centralny: wyzwania dla CBDC
Centralny bank Korei Południowej opublikował wyniki badań, które przeprowadzono w poprzednim roku. Badano w nim kwestie prawne, którymi należałoby się zająć, aby zapewnić płynne działanie i użyteczność przyszłej waluty cyfrowej banku centralnego.
Jesienią 2020 przedstawiciele Bank of Korea (BOK), centralnego banku tego azjatyckiego kraju, ogłosili, że w 2021 będą testować dystrybucję Central Bank Digital Currency (CBDC). Ostatnie doniesienia wskazują, że przygotowania do tego procesu trwają na kilku frontach.
Prawne wyzwania CBDC
Czy już wkrótce poznamy cyfrowego wona południowokoreańskiego (KRW)? Według przeprowadzonego badania CBDC ma szansę spełnić wszystkie wymagania prawne legislacji walutowej i mogłoby być stosowane wymiennie z gotówką, bo podziela z fiatem ten sam status prawny.
Koreański bank poruszył też kwestię stóp procentowych potencjalnej waluty cyfrowej. BOK wymaga stworzenia podstawy prawnej do stosowania dodatnich lub ujemnych stóp procentowych na przyszłym CBDC. Przed ewentualną dystrybucją należy też ustalić, czy centralny organ powinien wymieniać gotówkę na cyfrowego wona bezpośrednio z konsumentami, czy może musi do tego wykorzystać trzecią stronę - agencję pośrednictwa.
22-miesięczny plan koreańskich władz
Bank of Korea używa technologii blockchain już od kwietnia minionego roku. To właśnie wtedy na dobre wystartował 22-miesięczny program pilotażowy testów CBDC. Potrwa on do grudnia 2021. Sprawdzanie potencjału dystrybucji jest trzecim etapem programu. Wcześniejsze fazy skupiały się na rozwoju technologicznym i wstępnych analizach operacyjnych w pierwszej i drugiej fazie.
W opublikowanych badaniach można przeczytać:
“Bank of Korea prowadzi analizę procedur operacyjnych dla wdrożenia CBDC, trwają również konsultacje zewnętrzne. W tym roku zamierzamy uruchomić pilotażowy system CBDC w środowisku wirtualnym oraz przeprowadzić testy weryfikujące jego funkcje i bezpieczeństwo”.
W najnowszym raporcie przedstawiciele banku zaprezentowali wyliczenie, które wskazuje, że transformacja z obrotu gotówkowego na system cyfrowej waluty może podnieść PKB Korei Południowej nawet o 3%. Digitalizacja pieniędzy przyspieszyłaby obieg gotówki i zmniejszyła koszty utrzymania. Byłby to również skuteczny sposób na osiągnięcie ujemnych stóp procentowych, ogólnie poprawiając zarządzanie monetarne rządu.
Korea Południowa tym samym staje w szranki z Chinami w wyścigu o bycie pierwszym krajem, który wprowadzi własne CBDC.