Na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos poruszano m.in. tematykę cyfrowych walut. Przygotowano nawet instrukcję opisującą luki prawne oraz infrastrukturę CBDC i stablecoinów. Organy finansowe z Chin i Singapuru dały wgląd w to, jak może wyglądać międzynarodowy plan działania.

W tym roku Światowe Forum Ekonomiczne ze względu na pandemię odbywa się wirtualnie. Natomiast fizyczne spotkanie przedstawicieli największych gospodarek świata planowane jest na maj. Wydarzenie ma odbyć się w Singapurze.

CBDC w agendzie

Organizatorom ŚFE nie umknęła tematyka cyfrowych walut banków centralnych (CBDC). Odbył się dedykowany temu panel, na którym skupiono się przede wszystkim na chińskim projekcie Digital Currency Electronic Payment (DCEP).

Zapytany o plan na cyfrowego yuana i jego miejsce w finansowej polityce Chin Zhu Min, prezes Chińskiego Narodowego Instytutu Badań Finansowych, odpowiedział, że o wszystkim zadecyduje rynek. Zhu dodał też:

„Myślę też, że zależy to od porozumień między krajami i rządami. Powiedzmy więc, że jeśli Singapur zgodziłby się przyjąć chińską walutę cyfrową we własnym kraju, a Chiny zaakceptowałyby singapurską walutę cyfrową, oba kraje mogą podpisać umowę, aby współpracować nad tymi rzeczami”.

Min został też zapytany, czy cyfrowy yuan pozwoliłby Państwu Środka konkurować z amerykańskim dolarem o bycie najważniejszą walutą globalną. Chiński ekonomista odparł, że nie ma takich planów i rozwój CBDC nie powinien zmierzać w tę stronę.

Starania i obawy Singapuru

Na tym samym panelu wypowiadał się prezes Monetary Authority of Singapore (MAS) Tharman Shanmugaratnam. Powiedział on, że systemy płatnicze pokazują, jak mogą współpracować centralne banki i organy finansowe z różnych krajów.

Przedstawił on jednak też problemy, z jakimi muszą zmierzyć się twórcy CBDC. W jego opinii mniejsze kraje boją się “dolaryzacji” ich gospodarek i przez to podchodzą sceptycznie do cyfrowych dolarów, renminbi czy euro. Jeśli tylko ludzie mają jakiekolwiek obawy odnośnie do banku centralnego (inflacja, kryzys, konflikt wojenny itp.), od razu wymieniają swoją walutę w dolary. Tego typu zamiana byłaby jeszcze łatwiejsza i szybsza, gdyby wprowadzono CBDC.