Cyfrowa waluta ZEA, Korea poszukuje operatora

Bank Centralny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (CBUAE) planuje uruchomienie wewnętrznej cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w ramach  strategii transformacji cyfrowej obejmującej lata 2023-2026. Natomiast w Korei Południowej giganci technologiczni chcą być operatorami cyfrowego wona.

Cyfrowy Dirham

Pogoń za CBDC stała się przedmiotem międzynarodowej dyskusji ekonomicznej. Nie dziwi więc, że kolejne, nie tak oczywiste, kraje pracują nad rozwojem cyfrowych walut banków centralnych. Nikogo już nie szokują Chiny, czy starania Francji, ale także takie kraje jak Ghana, Nowa Zelandia, czy Wietnam w ostatnich tygodniach ogłaszały postępy w pracach nad rozwojem własnych cyfrowych walut.

Teraz do tych krajów dołączają również Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Tamtejszy bank centralny (CBUAE) opublikował plan transformacji cyfrowej na lata 2023-2026. W ramach strategii zawarto również stworzenie wewnętrznej waluty cyfrowej.

Ogłoszenie CBUAE to następstwo dyskusji oficjeli ZEA z przedstawicielami innych państw Zatoki Perskiej w sprawie stworzenia wspólnego systemu dla walut cyfrowych.

Plany potwierdzają zaangażowanie regionu w innowacje finansowe, natomiast Zjednoczone Emiraty Arabskie planują objąć pozycję lidera w tym i innych sektorach cyfrowych do końca wyznaczonego okresu strategicznego w regionie.

Dotychczas nie podano jeszcze szczegółów dotyczących potencjalnego cyfrowego dirhama.

Wyścig gigantów o koreańskie CBDC

W poniedziałek Bank Korei (BoK) ogłosił wstępne wyniki przetargu na udział w programie pilotażowym cyfrowego wona. W wyścigu wzięło udział wiele firm, natomiast trzy z nich wydają się oferować największe możliwości. Nic w tym dziwnego, bowiem to giganci tamtejszego przemysłu technologicznego.

Południowokoreański bank centralny poinformował, że swój akces zgłosiły m.in. Ground X (spółka zależna od Kakao - firmy notującej roczny dochód na poziomie 15 mld złotych), Line Plus (firma silnie powiązana z Naverem - firmą określaną jako południowokoreańskie Google) oraz koncern SK Group (trzeci co do wielkości konglomerat w Korei).

Teraz bank centralny wybierze spośród zgłoszonych firm operatora, którego zadaniem będzie uruchomienie symulacji cyfrowego wona. Decyzja ma zapaść w przyszłym miesiącu. Program pilotażowy potrwa do czerwca 2022. Budżet, jaki bank przeznaczy na prace nad własnym CBDC w tej fazie, wyniesie 4,96 mld wona południowokoreańskiego (ok. 17 mln złotych).