Centralne banki Francji i Singapuru pracują nad systemem interoperacyjności walut cyfrowych obsługującym wiele globalnych CBDC. Jamajka zacznie program pilotażowy własnej e-waluty w sierpniu. Nowa Zelandia zapowiedziała natomiast konsultacje społeczne w tej sprawie.

Francuska infrastruktura CBDC

We wspólnym oświadczeniu przedstawiciele Banku Francji (BoF) i Monetary Authority of Singapore (MAS), banków centralnych obu krajów, oświadczyli, że pomyślnie ukończyli eksperyment dotyczący płatności i rozliczeń transgranicznych przy użyciu CBDC i technologii blockchain.

W przeprowadzeniu testu pomógł Onyx -specjalna dywizja JP Morgan stworzona w celu pracy nad walutami cyfrowymi. Wszystko odbyło się na blockchainie opartym o infrastrukturę Quorum.

W ramach eksperymentu BoF i MAS symulowały transakcje transgraniczne i międzywalutowe dla CBDC opartego na dolarze singapurskim i euro. Choć testy zostały ograniczone tylko do dwóch walut, przedstawiciele banków napisali, że stworzona przez nich sieć m-CBDC może zostać rozbudowana i przystosowana do wielu banków centralnych i komercyjnych z całego świata.

Program pilotażowy Jamajki

Richard Byles, gubernator banku Jamajki (BOJ), powiedział, że jego jednostka planuje testować własne CBDC pośród banków komercyjnych od sierpnia do grudnia tego roku.

Byles powiedział, że BOJ aktualnie pracuje jeszcze nad technicznymi aspektami CBDC. Gubernator zapowiedział też, że cyfrowa waluta będzie wymieniana przez instytucje finansowe z firmami i osobami prywatnymi po kursie 1 JMD (dolar jamajski wart ok. 0,025 zł) w gotówce za 1 CBDC.

Szef banku centralnego Jamajki dodał:

“Od września do grudnia będziemy rekrutować coraz więcej banków, które mają dołączyć do projektu, a następnie stopniowo rozszerzymy pilotaż na pełną skalę emisji CBDC”.

Nowozelandzki dolar cyfrowy?

The Reserve Bank of New Zealand (RBNZ) przyjrzy się potencjałowi CBDC we „współpracy z gotówką jako pieniądze wspierane przez rząd” i oceni problemy związane z pojawieniem się aktywów kryptograficznych, takich jak stablecoiny.

Jak podkreślają przedstawiciele RBNZ, cyfrowy dolar może być remedium na trwający spadek wykorzystania gotówki. Bank centralny rozpocznie publiczne konsultacje w sprawie CBDC i nowych, cyfrowych form pieniężnych.