Już niemal 5 milionów sprzedawców w Chinach akceptuje cyfrowego juana. Natomiast na kolejny airdrop w Shenzhen zgłosiło się ponad 2,6 miliona ludzi. Chińskie CBDC rośnie w siłę i coraz mocniej przebija się do ogólnej świadomości ludności Państwa Środka.

Chiński bank centralny rozszerza wdrażanie e-CNY

Szef polityki pieniężnej w Ludowym Banku Chin (PBoC) Lan Zou ogłosił, że kraj ten rozszerzy liczbę miejsc testowych cyfrowego juana (e-CNY) w kraju z 11 do 23. Są one rozmieszczone w 15 z 31 prowincji i regionów autonomicznych Chin. PBoC jest chińskim bankiem centralnym i jest odpowiedzialny za rozwój CBDC. Zou powiedział:

„Testy e-CNY w pierwszej połowie 2022 r., takie jak działanie jako środek płatniczy podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie, odniosły spektakularny sukces. Cyfrowy juan udowodnił, że jest nieocenionym narzędziem w poprawie jakości życia, stymulowaniu konsumpcji, rosnącym popycie wewnętrznym i zapewnieniu zrównoważonego rozwoju gospodarczego poprzez swoje funkcje, takie jak inteligentne kontrakty”.

Chińscy konsumenci dokonali łącznie 264 miliony transakcji o wartości 83 miliardów juanów do końca maja tego roku. Ponad 4 567 000 sprzedawców w całym kraju zaczęło akceptować CBDC. Jeśli chodzi o kolejne kroki, Zou mówi, że PBoC planuje dalsze zwiększanie liczby witryn testowych e-CNY i zwiększanie swoich możliwości technologicznych.

Częścią planu pełnej adopcji są również airdropy (zrzuty) cyfrowej waluty. Izba Handlowa w Shenzhen odnotowała ponad 2,6 miliona zapisów na swój najnowszy airdrop e-CNY. Dwa miesiące wcześniej miasto Shenzhen ogłosiło, że przekaże lokalnym mieszkańcom 30 milionów cyfrowej waluty banku centralnego w celu stymulowania wydatków konsumenckich jako środka naprawczego po pandemii koronawirusa.

Podobnie miasto Fuzhou ogłosiło, że przekaże lokalnym mieszkańcom 20 milionów e-CNY. Użytkownicy, którzy przeszli przez identyfikację KYC i mają lokalny numer, mogą następnie zalogować się do aplikacji miejskiej „e-Fuzhou” i wziąć udział w losowaniu loterii za 100 e-CNY na jeden zrzut. Zrzucany drogą lotniczą cyfrowy juan może zostać wydany u ponad 9000 kupców w całym mieście.

Francja: druga faza testów hurtowego e-euro

Pierwsza faza eksperymentów z hurtowym cyfrowym euro została zakończona, a eksperymenty fazy 2 rozpoczną się w tym roku, powiedział we wtorek gubernator Banque de France François Villeroy de Galhau. Oczekuje się, że zostanie uruchomionych cztery lub pięć nowych eksperymentów.

Eurosystem przygląda się zakresowi i projektowi cyfrowej waluty cyfrowej banku centralnego euro. Głównym uzasadnieniem dla detalicznego cyfrowego euro jest utrzymanie roli pieniądza banku centralnego w gospodarce.

Szef francuskiego banku centralnego opowiedział się za maksymalnym pośrednictwem w projekcie, zauważając, że pośrednicy mają większe doświadczenie w zakresie relacji z klientami i środków Know Your Customer/Anti-Money Laundering (KYC/AML) niż banki centralne. Villeroy de Galhau powiedział:

„Uważam, że Eurosystem nie powinien pełnić roli zarządczej cyfrowymi zasobami euro: Banque de France zamknął swoje ostatnie prywatne konta klientów ponad 20 lat temu i nie zamierza ich ponownie otwierać”.

Francuski ekonomista uważa, że cyfrowe banki centralne powinny skorzystać z pośredników w zarządzaniu cyfrowymi walutami, a same banki centralne powinny pełnić fukcję regulatora i prawodawcy.

Prywatne sposoby lepsze dla cyfrowych walut?

Na koniec przenosimy się do Australii. Tamtejszy prezes banku centralnego Philip Lowe powiedział, że prywatne rozwiązania „będą lepsze” dla kryptowalut, o ile ryzyko zostanie złagodzone poprzez regulacje.

Lowe odniósł się do cyfrowych aktywów na ostatnim szczycie G20 w Indonezji. Urzędnicy z innych krajów dyskutowali o wpływie stablecoinów i zdecentralizowanych finansów (DeFi) na globalne systemy finansowe.

Lowe zasugerował, że silne przepisy lub nawet wsparcie państwa mogą pomóc złagodzić ryzyko dla społeczeństwa. Szef banku centralnego Australii dodał:

„Jeśli te tokeny będą powszechnie używane przez społeczność, będą musiały być wspierane przez państwo lub regulowane, tak jak regulujemy depozyty bankowe”.

Chociaż przepisy miałyby pochodzić od strony rządowej, Lowe zauważył, że technologia byłaby najlepsza, gdyby została opracowana przez sektor prywatny. Jego zdaniem prywatne firmy są „lepsze niż bank centralny w innowacjach” najlepszych funkcji cyfrowych walut.