Jak ogłosiła Irańska Izba Handlowa, Centralny Bank Iranu przeprowadzi pilotażowe uruchomienie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Tak zwany „krypto-rial” był w fazie planowania od kilku lat.

Iran: ekonomiczne manewry w cieniu sankcji

Iran rozpocznie proces testów własnego CBDC pomimo możliwego braku infrastruktury. Krypto-rial był przygotowywany od lat; jego wprowadzenie następuje tuż po zaakceptowaniu przez azjatycki kraj kryptowalut jako środka płatności w handlu zagranicznym.

Według Izby Handlowej uruchomienie krypto-riala zostało pierwotnie zaplanowane na listopad. ​​CBDC ma „pomóc w poprawie włączenia finansowego i funkcjonować jako potężne narzędzie dla Centralnego Banku Iranu (CBI) do konkurowania z innymi walutami na całym świecie”.

Dodano, że eksperci w kraju mają obawy dotyczące gotowości firm do korzystania z cyfrowej waluty, zrozumienia przez opinię publiczną portfeli cyfrowych oraz wpływu, jaki wprowadzenie miałoby na konwencjonalną bankowość.

Krypto-rial jest postrzegany również jako środek przeciwdziałania korupcji, która szerzy się w Iranie. Rozwój cyfrowego pieniądza banku centralnego rozpoczął się już w 2018 r.

Al Jazeera doniosła, że CBDC będzie działać na platformie Borna, opracowanej przy użyciu Hyperledger Fabric, platformy technologii IBM open source dla księgi rozproszonej (DLT). Agencja informacyjna dodaje, że banki zamienią papierowe riale na elektroniczne. Ponieważ wejście na platformę odbywa się tylko na zaproszenie, ​​bank centralny wybierze banki do udziału w testach.

Borna została zaakceptowana w 2019 r., aby pomóc w modernizacji przestarzałego irańskiego systemu bankowego. Według źródeł prasowych platforma Borna umożliwi świadczenie płatnych usług finansowych, chociaż nie będzie to częścią obecnego procesu badań.

Hongkong również rozpocznie testy CBDC

Specjalny region administracyjny Chin Hongkong już w tym roku przetestuje cyfrową wersję swojego dolara, przygotowując się do ewentualnego wprowadzenia na rynek. Terytorium próbuje dogonić tych, którzy już wprowadzają cyfrowe waluty banku centralnego, w tym Republikę Ludową z projektem cyfrowego juana.

Hongkong zamierza rozpocząć testowanie waluty zwanej e-HKD, cyfrowego wcielenia dolara hongkońskiego, w pozostałych miesiącach 2022 roku. Te próby mają być możliwe dzięki uchwaleniu zmian legislacyjnych i budowie infrastruktury cyfrowej niezbędnej do wsparcia projektu. Informację tę podał Urząd Monetarny Hongkongu (HKMA).

W testach wezmą udział wybrane banki, dostawcy usług płatniczych i firmy technologiczne. Podmioty te zbadają wykorzystanie waluty cyfrowej wśród swoich pracowników i niewielkiej liczby klientów.