Pomimo trwającej wojny Rosja przyspiesza plany związane z emisją cyfrowego rubla. Iran chce opublikować własną wersję cyfrowego pieniądza w ciągu 2 miesięcy. Amerykański polityk mówi o tym, co musi się stać, by e-dolar został stworzony.

Ambicje agresora

Centralny Bank Rosji (CBR) intensyfikuje wysiłki w celu przetestowania i emisji rubla cyfrowego. Zaktualizowany plan działania na rzecz wdrożenia nowej formy pieniądza oczekuje pełnej emisji i operacyjności do końca 2023 roku. Testy z rzeczywistymi transakcjami i użytkownikami są zaplanowane na początek kwietnia przyszłego roku, wcześniej niż pierwotnie planowano.

Zapowiedziała to pierwsza wiceprezes Olga Skorobogatova w wywiadzie dla agencji prasowej Tass, ujawniając wcześniejszy niż przedtem wyznaczony termin.

Wysoka rangą urzędniczka zauważyła również, że regulator zamierza rozpocząć testowanie operacji na CBDC z rzeczywistymi klientami już w kwietniu 2023 r., wskazując, że plany te również zostały skorygowane. Skorobogatova podkreśliła, że ​​przyszły rok będzie bardzo ważny dla projektu i dodała:

“Testowanie rzeczywistych operacji da nam możliwość zrozumienia, co należy poprawić i przypomnieć, co dopracować, co zmienić. Chcemy opracować plan działania dotyczący wprowadzenia cyfrowego rubla pod koniec przyszłego roku”.

Znaczenie projektu cyfrowego rubla wzrosło wraz z nałożeniem zachodnich sankcji za rosyjską inwazję wojskową na Ukrainę. Wiceprezes dodała, że bank centralny będzie musiał wypracować transgraniczne interakcje między cyfrowym rublem a cyfrowymi walutami innych krajów, aby uczynić rosyjski system finansowy bardziej niezależnym.

Katar: poszukiwanie rozwiązań technologicznych CBDC

2,8-milionowy kraj znad Zatoki Perskiej dołączy do rosnącej liczby państw eksperymentujących z koncepcją cyfrowej waluty banku centralnego. Bank Centralny Kataru (QCB) jest obecnie „w fazie przygotowawczej” do emisji swojej waluty cyfrowej.

Gubernator QCB szejk Bandar bin Mohammed bin Saoud Al Thani ujawnił, że bank pracuje nad znalezieniem rozwiązań technologicznych dla rodzimego CBDC. Obecnie projekt jest na wczesnym etapie. Al Thani powiedział:

“Wiele banków centralnych rozważa obecnie emisję CBDC i nie jesteśmy od tego wyjątkiem. Ale wciąż jesteśmy na początkowym etapie. Oceniamy zalety i wady emisji cyfrowego pieniądza oraz szukamy właściwej technologii i platformy do wydawania naszego CBDC”.

Szef katarskiego banku nie powiedział, kiedy możemy spodziewać się decyzji i ewentualnej emisji cyfrowej waluty.

Iran: Kryptorial za 2 miesiące

Rząd w Teheranie podejmuje kroki w ramach przygotowań do wprowadzenia na rynek nowej irańskiej waluty cyfrowej, zwanej kryptorialem. Władze monetarne Republiki Islamskiej mają nadzieję rozpocząć pilotażową fazę projektu w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Gubernator Centralnego Banku Iranu (CBI) Ali Salehabadi podkreślił, że cyfrowa waluta Iranu będzie się różnić od zdecentralizowanych globalnych kryptowalut. Kryptorial będzie przeznaczony wyłącznie do „zastępowania banknotów, które obecnie posiadają Irańczycy”.

Władze monetarne będą jedynym emitentem nowej waluty cyfrowej i określą ich maksymalną podaż. Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, krypto będzie opierać się na systemie rozproszonej księgi rachunkowej, który będzie utrzymywany przez uprawnione instytucje finansowe. Projekt ma być gotowy do obsługi inteligentnych kontraktów.

Nowa irańska waluta będzie emitowana zgodnie z przepisami regulującymi emisję banknotów i monet oraz będzie dostępna wyłącznie dla transakcji wewnątrz kraju. CBI będzie odpowiedzialny za monitorowanie finansowego i ekonomicznego wpływu cyfrowej gotówki i upewnienie się, że nie wpłynie ona negatywnie na jego politykę pieniężną.

Jakie warunki dla cyfrowego dolara?

Na koniec przenosimy się za Wielką Wodę. Członek Izby Reprezentantów stanu Connecticut Jim Himes przedstawił propozycję mającą na celu rozpoczęcie dialogu na temat potencjalnego wprowadzenia przez Stany Zjednoczone cyfrowej waluty banku centralnego.

W publikacji Himes wezwał Kongres do rozpoczęcia badań nad wprowadzeniem cyfrowego dolara emitowanego przez Rezerwę Federalną, aby zapobiec zostaniu w tyle rządu w innowacjach technologicznych. W opinii polityka CBDC „nie powinno być traktowane jako zastępujące starsze systemy płatności i waluty, ale jako dodatkowa alternatywa dla konsumentów i firm”.

Himes dodał, że wszelkie ramy prawne dotyczące CBDC uchwalone przez Kongres powinny obejmować „silne procesy identyfikacji użytkownika, które wymagają od pośredników poświadczania tożsamości posiadacza portfela”.

To kolejny głos wśród amerykańskich polityków, który podnosi temat CBDC. Presja nakładana na Stany Zjednoczone jest coraz większa, szczególnie że kolejni ekonomiczni konkurenci coraz śmielej postępują z pracami nad cyfrowymi walutami.