Prezes banku centralnego Republiki Chińskiej (Tajwanu) zdradził, że prowadzona przez niego instytucja rozważa zarówno detaliczną, jak i hurtową cyfrową walutę banku centralnego (CBDC).

Azjatyckie wyzwanie

Sytuacja Tajwanu na arenie międzynarodowej jest niezmiernie trudna. Wciąż zaledwie kilkanaście krajów na świecie uznaje Republikę Chińską za państwo. Tamtejsze władze robią jednak dużo, by mocniej podkreślić odrębność od Chińskiej Republiki Ludowej. Jedną z takich różnic ma być zupełnie inaczej skonstruowane CBDC.

Podobnie jak w wielu innych częściach świata, cyfryzacja jest kluczowym motorem tajwańskich badań CBDC. W 2017 roku płatności elektroniczne w Tajwanie stanowiły 40% transakcji w porównaniu do 60% w pierwszym kwartale tego roku. Spadek wykorzystania gotówki oznacza, że państwo musi zapewnić społeczeństwu dostępu do bezpiecznej i opłacalnej waluty cyfrowej. Pojawiają się obawy dotyczące siły prywatnych monopoli kontrolujących kluczowy system płatności detalicznych.

Jak podał w środę lokalny serwis informacyjny bnext.com, gubernator Banku Centralnego Republiki Chińskiej Chin-long Yang zalecił projekt pilotażowy cyfrowej waluty banku centralnego Chin.

Wyjaśniając tę ​​decyzję, Yang powiedział, że CBDC, w którym płacone są odsetki od depozytów aktywów cyfrowych, prawdopodobnie zastąpiłoby w bankach depozyty fiatów New Taiwan Dollar (NT$). Yang powiedział:

„Jeśli dostępne depozyty banków zmniejszą się, doprowadziłoby to do odpowiedniego wzrostu kosztów finansowania, a tym samym zwiększenia wydatków kredytowych dla konsumentów."

Dwa lata badań CBDC

Bank zakończył swój pierwszy etap badawczy w czerwcu 2020 r., techniczne studium wykonalności z wykorzystaniem zdecentralizowanej technologii dla hurtowego CBDC.

Na tym etapie władze nie były zadowolone z wydajności operacyjnej technologii blockchain. Drugą fazą był „Uniwersalny program pilotażowy CBDC”, mający na celu przetestowanie scenariusza płatności detalicznych z pomocą pięciu banków. Chociaż oczekiwano, że ten etap zakończy się we wrześniu tego roku, ukończono go trzy miesiące wcześniej.

Jeśli chodzi o kolejne kroki, bank rozważa zarówno detaliczne, jak i hurtowe CBDC. Po fazie drugiej bank planuje przeprowadzić ankiety, aby uzyskać informacje zwrotne na ten temat i komunikować się z opinią publiczną na temat CBDC.

Ponadto bank zamierza dopracować projekt i przyjąć bardziej dojrzałe technologie, jednocześnie formułując silne ramy prawne. Jednak bank centralny nie ogłosił jeszcze ostatecznej decyzji o emisji CBDC lub określonego harmonogramu, kiedy możemy dostać potwierdzenie.