Platforma handlu aktywami cyfrowymi INX planuje wspólne przedsięwzięcie z SICPĄ, dostawcą systemów zabezpieczeń dla banków centralnych, w celu opracowania oferty cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC). Chociaż SICPA jest najbardziej znane ze swoich ochronnych atramentów, które były używane na banknotach euro, organizacja ma również szerokie możliwości cyfrowe.

Zabezpieczenia a nowe technologie

Coraz częściej słyszymy o tym, że firmy technologiczne łączą siły, by wspólnie stanąć do wyścigu o dostarczenie infrastruktury pod CBDC. Nic w tym dziwnego, bo do stworzenia cyfrowych walut banków centralnych potrzeba nie lada przygotowań i zabezpieczeń, a to wiąże się z dużymi nakładami finansowymi.

Kolejną tego typu kooperatywą ma być współpraca INX z SICPĄ (Société Industrielle et Commerciale de Produits Alimentaires). Szwajcarska firma dotychczas była znana głównie z dostarczania atramentów, ale władze organizacji chcą wejść mocniej w cyfryzację. SICPA planuje wykorzystać swoje zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa we wspólnym przedsięwzięciu. Wiceprezes INX Itai Avneri tak mówi o tym, co obie firmy chcą zbudować:

“Wierzymy, że unikalna forma CBDC, nad którą pracujemy, to ekosystem, a nie tylko rozwiązanie technologiczne. Wykorzystujemy zalety blockchaina, aby kultywować holistyczne rozwiązanie, które spełnia kluczowe wymagania CBDC, które obejmują zachowanie prywatności, bezpieczeństwo, włączenie finansowe, odporność i jeszcze”.

Oferta dla CBDC będzie oparta na technologii blockchain i ma mieć na celu rozszerzenie interoperacyjności między różnymi zainteresowanymi stronami w przestrzeni międzynarodowej.

VTB przeprowadziło pierwszą transakcję cyfrowych aktywów

VTB Factoring, spółka zależna rosyjskiego banku państwowego, poinformowała o pierwszej dużej transakcji dotyczącej cyfrowych aktywów finansowych. W ramach umowy spółka zależna banku nabyła stokenizowaną pulę długów firmy inżynieryjnej Metrowagonmash, wyemitowaną za pośrednictwem platformy fintech Lighthouse.

Firma twierdzi, że jest to pierwsza emisja i lokowanie cyfrowych aktywów finansowych zabezpieczonych gotówką w Federacji Rosyjskiej. W komunikacie bank porównuje to z emisją krótkoterminowych obligacji komercyjnych.