Jak poinformował prezes banku centralnego Filipin, azjatycki kraj rozważa wprowadzenie hurtowej waluty cyfrowej. Lokalne media uważają, że najprawdopodobniej Filipiny są zainteresowane dołączeniem do projektu M-CBDC Bridge.

Azja forpocztą CBDC

Benjamin Diokno, gubernator Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), udzielił wywiadu lokalnym mediom, w którym poruszył tematykę cyfrowych walut i międzynarodowych przelewów. Jak się okazało, Monetary Authority of Singapore (MAS) i BSP pracują nad umożliwieniem obywatelom obu krajów dokonywania płatności transgranicznych w czasie rzeczywistym za pomocą kodów QR.

Kilka miesięcy wcześniej MAS uruchomiło podobne rozwiązanie w Tajlandii. Oba te rozwiązania nie dotyczą jednak bezpośrednio stworzenia wirtualnych walut.

Jednakże Diokno wspomniał wielostronne prace w BIS Innovation Hub w Hongkongu. Konkretnie dotyczy to międzynarodowego projektu pomostowego CBDC (M-CBDC) między Hongkongiem, Chinami, Tajlandią i ZEA. Jest to inicjatywa hurtowego CBDC.

Szef banku centralnego Filipin dał do zrozumienia, że widzi dla jego kraju miejsce w tym zestawieniu. Na koniec Diokno powiedział:

„Może w najbliższej przyszłości zainteresujemy się implementacją cyfrowej waluty, ale będzie to hurtowe CBDC, a nie detaliczne”.

Filipiny są w światowej czołówce, jeśli chodzi o transfery przychodzące. Bank Światowy podaje, że w 2020 roku do wyspiarskiego kraju przetransferowano środki o wartości 35 miliardów dolarów. Rozwiązanie pozwalające na przeprowadzanie transferów w czasie rzeczywistym mogłoby zrewolucjonizować życie milionów Filipińczyków. Czy posłuży do tego projekt Multi-CBDC?

Prowizja od cyfrowego rubla

Każdego tygodnia poznajemy nowe szczegóły dotyczące projektu rosyjskiego CBDC, które najprawdopodobniej w najbliższych kilkunastu miesiącach zacznie działać. Tym razem dowiedzieliśmy się, że centralny bank Rosji planuje pobierać prowizję od transferów cyfrowego rubla.

Jak powiedział dyrektor departamentu technologii finansowych w Banku Rosji Kirill Pronin, opłaty za transakcje w rosyjskiej walucie cyfrowej będą niższe niż opłaty za przelewy bankowe.

Z przekazu wynika, że Bank Rosji postrzega CBDC jako odpowiedzialną alternatywę dla Bitcoina. Kryptowaluty w Rosji są postrzegane bardzo negatywnie przez polityków i urzędników banku centralnego.