W zeszłym roku centralny bank Chile ogłosił harmonogram emisji cyfrowego peso na 2022 rok. Teraz wiemy już, że te plany zostaną przełożone. Południowoamerykański kraj chce przeprowadzić więcej badań, zanim zdecyduje się na własne CBDC.

Wstrzymanie planu e-peso

Bank Centralny Chile opóźnił swoje plany dotyczące cyfrowej waluty banku centralnego. Emisja cyfrowego chilijskiego peso wymaga głębszej analizy korzyści i zagrożeń. Bank obiecuje, że nowy raport ujrzy światło dzienne pod koniec roku.

Najnowsza publikacja zawiera wstępną ocenę chilijskiego CBDC. Zbadano obecny system płatności w tym kraju, a także korzyści, zagrożenia i zasady wyemitowania cyfrowego peso.

Bank stwierdził, że chociaż obecny system płatności „działa odpowiednio” i był w stanie „dobrze dostosować się do ostatnich wyzwań”, CBDC wzmocni i złagodzi wszelkie ryzyko transformacji cyfrowej, dodając:

„CBDC przyczyniłoby się do osiągnięcia konkurencyjnego, innowacyjnego i zintegrowanego systemu płatności, który jest integracyjny, odporny i chroni informacje ludzi”.

Jeśli chodzi o emisję peso cyfrowego, bank uważa, że ​​nie ma wystarczających informacji do podjęcia ostatecznej decyzji i „przeprowadzi serię seminariów, prezentacji i spotkań z różnymi kontrahentami”, aby utworzyć nowy raport.

We wrześniu 2021 r. bank centralny Chile zapowiedział, że stworzy strategię z propozycjami i opcjami wdrożenia CBDC na początku 2022 i utworzy grupę roboczą do zbadania potencjalnego peso cyfrowego.

Jaki jest potencjał cyfrowego szekla?

Ankieta przeprowadzona przez bank centralny Izraela przyniosła głównie pozytywne odpowiedzi od zainteresowanych stron dotyczące możliwej emisji cyfrowego szekla. Wielu uczestników konsultacji społecznych popiera dalszy rozwój projektu.

Większość respondentów opowiedziała się za planem wyemitowania cyfrowego szekla, wskazując na pewne korzyści, takie jak możliwość zachęcenia konkurencji na rynku płatności. Wtedy nowa infrastruktura waluty cyfrowej może pobudzić innowacje w izraelskim systemie płatności, który według krytyków jest obecnie dość scentralizowany i ma wysokie bariery wejścia.

Wielu uczestników uważa, że ​​zwiększenie integracji finansowej, coś, co Komitet Kierujący Cyfrowym Szeklem (Digital Shekel Steering Committee) uważa za dodatkową korzyść, powinno być główną motywacją do wydania CBDC. Niektórzy sugerowali również, że jednym z priorytetów powinien być rozwój branży fintech i redukcja kosztów w systemie kasowym.

Kwestia prywatności podzieliła respondentów, na tych, którzy twierdzą, że cyfrowy szekel powinien mieć funkcje podobne do gotówki, zapewniające pełną anonimowość, oraz tych, którzy popierają pewien poziom poufności transakcji przy jednoczesnym zachowaniu zasad przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, tak aby wysiłki na rzecz zwalczania “szarej strefy” nie były utrudnione.