Meksykański prezydent potwierdził, że kraj Ameryki Północnej planuje stworzyć walutę cyfrową banku centralnego (CBDC) w 2024 roku. Nowe technologie i płatności najnowszej generacji mają pomóc Meksykowi stać się bardziej niezależnym finansowo.

Cyfrowe peso meksykańskie

Wczoraj konto twitterowe reprezentujące urząd prezydenta Meksyku poinformowało, że do 2024 roku Meksyk będzie miał w obiegu własną walutę cyfrową.

Jak napisano w tweecie, “nowe technologie i infrastruktura płatnicza nowej generacji są niezwykle ważne jako opcje o dużej wartości dla przyspieszenia integracji finansowej w kraju”.

Plany CBDC zostały ogłoszone w niedawnym oświadczeniu prezydenta Meksyku Andrésa Manuela Lópeza Obradora. ​​Meksyk raczej nie pójdzie w ślady Salwadoru i nie będzie używał kryptowalut, takich jak Bitcoin (BTC), jako legalnych walut.

Co najmniej dwóch prawodawców w Meksyku zasugerowało, że kraj chce wdrożyć aktywa cyfrowe, aby zainicjować „przejście na kryptowaluty i fintech”. Ricardo Salinas Pliego, miliarder i jeden z najbogatszych ludzi w Meksyku, również stwierdził, że Banco Azteca rozważy przyjęcie kryptowalut. W dwuminutowym świątecznym filmie miliarder niedawno wezwał swoich 957 200 obserwujących na Twitterze, aby pozostawili fiducjarne pieniądze i zainwestowali w BTC, prosząc ich o retweety i udostępnienie wiadomości.

Chociaż wiele osób w sektorze publicznym i biznesowym opowiada się za korzystaniem z kryptowalut, władze w kraju stwierdziły w 2020 r., że kartele używają walut cyfrowych do prania pieniędzy. Stąd też oficjele nie chcą zaakceptować prywatnych pieniędzy wirtualnych, a zamiast tego wyemitować własne CBDC.

Na razie nie znamy żadnych szczegółów dotyczących cyfrowego peso. Czy będzie to detaliczna waluta, czy może hurtowa? Czy będzie traktowana na równi z walutą fiducjarną, czy tylko jako uzupełnienie? Meksyk ma jeszcze dużo czasu na realizację, ale czas pomyśleć o tym, jak ma wyglądać nowy pieniądz.

Rozwój DeFi a czynnik ludzki

Charles Hoskinson, twórca Cardano (ADA - jedna z największych kryptowalut na świecie), wypowiedział się o przyszłości zdecentralizowanych finansów. W jego opinii jedynym czynnikiem, który powstrzymuje ludzi przed większym rozwojem DeFi, są właśnie ludzie.

Hoskinson wierzy jednak, że 2022 będzie przełomowym rokiem dla nowych rozwiązań finansowych i dla samego Cardano. W opinii szefa ADA kluczem będzie współpraca między rynkowymi konkurentami. Jednakże trudno uwierzyć, że rywalizujące ze sobą podmioty będą kooperowały w imię lepszej przyszłości.