Minister Finansów Bangladeszu Mustafa Kamal ogłosił, że tamtejszy bank centralny przeprowadzi studium wykonalności wprowadzenia cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w kraju.

Kolejny azjatycki kraj dołącza do trendu

Azja stanowi forpocztę w branży cyfrowych walut. Nic więc dziwnego, że następny kraj z tego kontynentu zaczyna prace nad potencjalnym wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego.

W przemówieniu omawiającym budżet narodowy w czwartek minister finansów Bangladeszu Mustafa Kamal ogłosił, że Bank Bangladeszu przeprowadzi analizę  potencjału projektu CBDC.

Chociaż Kamal nie stwierdził wyraźnie, że kryptowaluty były motywacją, minister powiedział, że inne banki centralne „pracują nad uruchomieniem cyfrowych wersji swoich walut jako alternatywy dla kryptowalut”. Badanie Chainalysis umieściło Bangladesz w pierwszej 30 krajach pod względem adopcji kryptowalut.

Kamal stwierdził, że główną motywacją dla CBDC jest umożliwienie płatności cyfrowych oraz zachęcenie do innowacji w płatnościach startupów i e-commerce. „Zasięg internetu i e-commerce w kraju ogromnie wzrósł” – powiedział minister finansów.

To ogłoszenie zbiega się z niedawną dewaluacją przez Bangladesz Bank Taki (tamtejsza waluta) w stosunku do amerykańskiego dolara po raz trzeci w ciągu dwóch miesięcy.

W Azji Południowej Indie planują wydanie CBDC w tym roku i już uchwaliły przepisy wspierające tę inicjatywę. Natomiast Chiny są na bardzo zaawansowanym etapie pilotażowym w zakresie cyfrowej emisji yuana.

Zmiany w nigeryjskiej e-walucie

Po uruchomieniu pilotażowego programu cyfrowej waluty banku centralnego w październiku 2021 r. Bank Centralny Nigerii rozszerza teraz usługę eNairy, aby ukierunkować ją na włączenie finansowe.

Początkowo oferta była dostępna tylko dla posiadaczy kont bankowych oraz za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Teraz bank centralny planuje rozszerzyć usługę płatności o telefony z funkcjami za pomocą kodów Unstructured Supplementary Service Data (USSD), które działają podobnie do SMS-ów. Istnieje nadzieja, że ​​przyczyni się to do dalszego zwiększenia integracji finansowej, która obecnie wynosi około 70%.

Dotychczas projekt cyfrowej Nairy nie wzbudzał zbyt dużego zainteresowania mieszkańców największego pod względem liczny ludności kraju Afryki. Ten zabieg ma jednak to zmienić. Czy się uda?