Według raportów płynących z Pekinu w dniu otwarcia zimowych igrzysk olimpijskich cyfrowy yuan był popularniejszym środkiem płatniczym niż karty Visa. Wielu sprzedawców na Stadionie Narodowym, którzy zezwolili na zakupy z chińskim CBDC, znajdowało się poza bańką kwarantanny Igrzysk Olimpijskich dla sportowców, dziennikarzy i personelu.

Sportowcy i cała reszta

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie miały być wielkim otwarciem dla chińskiego CBDC. Huczne zapowiedzi Ludowego banku Chin jednak zostały nieco przyćmione problemami pandemicznymi. Wydawało się więc, że politycy nie odtrąbią sukcesu cyfrowego yuana na tej imprezie.

Jednakże pierwsze wyniki są bardzo obiecujące dla twórców cyfrowej waluty banku centralnego. W dniu ceremonii otwarcia zimowych IO I podobno dokonano więcej transakcji w cyfrowej walucie chińskiego banku centralnego niż za pośrednictwem giganta płatności Visa.

W raporcie Wall Street Journal osoba zaznajomiona z tą sprawą powiedziała, że 4 lutego transakcje w yuanach cyfrowych znacznie przewyższały liczebnie transakcje Visa na Stadionie Narodowym w Pekinie, zwanym też Ptasim Gniazdem (miejscu ceremonii otwarcia 34. Zimowych Igrzysk Olimpijskich). Jednak wielu sprzedawców detalicznych zezwalających na zakupy za pomocą cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego e-CNY było poza „bańką” kwarantannową igrzysk dla sportowców, dziennikarzy i personelu.

Chociaż płatności za pomocą aplikacji mobilnych, takich jak Alipay, WeChat Pay i inne, są ogólnie akceptowane przez wielu sprzedawców w Chinach, metody te nie są dozwolone na IO ze względu na umowę na wyłączność z Visa.

Publiczne konsultacje CBDC w Kenii

Bank Centralny Kenii (CBK) prosi o opinię publiczną na temat potencjalnego stworzenia i emisji rodzimego CBDC. Bank opublikował oświadczenie, w którym podkreślił, że korzystanie z CBDC może poprawić płatności transgraniczne, czyniąc je bardziej wydajnymi i tańszymi. Regulator twierdzi, że rozwiązania CDBC mogą spłaszczyć wielowarstwową strukturę “bankowości korespondenckiej” i skrócić łańcuchy płatności.

CBK dało Kenijczykom czas do 20 maja na zgłoszenie uwag do dokumentu, który analizuje zagrożenia i możliwości CBDC, które zostało już wdrożone w kilku krajach na całym świecie, w tym w Nigerii. CBK będzie zbierać uwagi w tej sprawie przez 100 dni za pośrednictwem formularza online.