Bank centralny Nigerii zmodernizował eNairę, aby odciągnąć obywateli od kryptowalut. Raport ONZ stwierdził jednak, że ograniczenia dotyczące walut cyfrowych dławią krajowy sektor fintech.
Nigeryjskie próby walki z krypto
Aplikacja portfela cyfrowej waluty nigeryjskiego banku centralnego (CBDC) jest przygotowana do aktualizacji, dzięki której użytkownicy będą mogli płacić za media, takie jak m.in. płatna telewizja. Dodanie funkcji nieustrukturyzowanych danych usług dodatkowych (USSD) do aplikacji portfela oznacza, że osoby bez kont bankowych będą mogły dokonywać płatności za pomocą CBDC.
Centralny Bank Nigerii (CBN) zainicjuje proces aktualizacji, wysyłając wiadomość do użytkowników z prośbą o zaktualizowanie aplikacji portfela. Yusuf Abdul Jelil, przedstawiciel centralnego banku afrykańskiego kraju, powiedział:
„Za chwilę nadejdzie aktualizacja, w aplikacji pojawi się komunikat z poleceniem zaktualizowania portfela eNaira. Po aktualizacji nowe usługi będą dostępne, dzięki którym będzie można zapłacić za DSTV, kupić kartę doładowania, zapłacić za bilety samolotowe itp.”.
Głównym celem aktualizacja jest walka z popularnością kryptowalut w Nigerii. Wartość nairy spadła o 209% w ciągu ostatnich sześciu lat, co skłoniło Nigeryjczyków do masowego korzystania z kryptowalut. Kwietniowy raport giełdy kryptowalutowej KuCoin wyliczył, że około 33,4 miliona Nigeryjczyków posiadało lub handlowało kryptowalutami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Rekomendacja IMF: kampanie edukacyjne CBDC
Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) zwrócił uwagę na cyfrową walutę banku centralnego Bahamów Sand Dollara i zasugerował dodatkowy nadzór regulacyjny oraz edukację społeczności o CBDC.
IMF stwierdza, że jego dyrektorzy wykonawczy „dostrzegli potencjał Sand Dollara w zakresie wspierania integracji finansowej” i zalecili Bankowi Centralnemu Bahamów „przyspieszenie kampanii edukacyjnych i dalsze wzmacnianie funkcjonalności i nadzoru”.
Do tej pory Bahamy i Nigeria to jedyne dwa kraje, które oficjalnie wprowadziły CBDC, ale inne państwa, w tym Chiny, pilotują waluty cyfrowe. W piątek Departament Monetarny i Ekonomiczny Banku Rozrachunków Międzynarodowych opublikował raport, z którego wynika, że spośród 81 badanych banków centralnych aż 90% jest „zaangażowanych w jakąś formę pracy CBDC”, a ponad 60% „prawdopodobnie wyda lub może wydać detaliczne CBDC w perspektywie krótko- lub średnioterminowej”.