W sobotę Centralny Bank Nigerii wydał oświadczenie, w którym poinformowano o uruchomieniu e-Nairy w poniedziałek 25 października. Jest to już drugie podejście do wyemitowania cyfrowego pieniądza w afrykańskim państwie.

Nieudana próba e-Nairy

Pierwotnie nigeryjskie CBDC miało wystartować 1 października tego roku. Pojawiły się jednak niespodziewane problemy, które opóźniły uruchomienie centralnej waluty banku centralnego. Wreszcie po trzech tygodniach Centralny Bank Nigerii (CBN) wydał opracowanie, w którym w zasadzie nie wyjaśniono zbyt wiele, natomiast zbagatelizowano porażkę związaną z pierwotnym terminem.

Zamiast tego CBN stara się podkreślić, jak ważne jest, aby wszystko było dopięte za pierwszym razem i jak ta dbałość o detale ma przynieść sukces cyfrowej walucie w dłuższej perspektywie. W dokumencie napisano:

“Choć premiera e-nairy jest ważnym wydarzeniem, stanowi tylko jeden kamień milowy w długiej podróży. E-naira to proces, a nie pojedynczy krok. CBN wierzy, że z biegiem czasu solidne ekosystemy, które zostaną zbudowane na platformie e-naira, zapewnią Nigerii i Nigeryjczykom wszystkie korzyści płynące z cyfrowej waluty.”

Poniedziałkowa emisja CBDC

To jednak niejedyne oświadczenie, jakie wydał nigeryjski bank centralny pod koniec zeszłego tygodnia. W sobotę poinformowano o tym, że 25 października zostanie zainaugurowana platforma e-Naira i nigeryjskie CBDC zacznie działać.

W oświadczeniu, pod którym podpisał się dyrektor CBN Osita Nwanisobi, napisano:

“Po serii spotkań z odpowiednimi zainteresowanymi stronami, w tym ze społecznością bankową, operatorami fintech, handlowcami, a nawet z przekrojem Nigeryjczyków, CBN zaprojektował cyfrową walutę, która zostanie aktywowana w poniedziałek 25 października 2021 r.”.

Zapowiedziano, że cyfrowa waluta, wraz z platformą i portfelem dla niej przygotowanym zostanie uruchomiona przez prezydenta Muhammadu Buhariego w prezydenckiej willi w Abudży. Jak potwierdzają lokalne media, faktycznie takie wydarzenie miało dzisiaj miejsce.

Nigeryjskie CBDC zostało zbudowane przez firmę Bitt, która odpowiada za cyfrowe waluty stworzone na wschodnich Karaibach. Jak poinformował Godwin Emefiele, gubernator Centralnego Banku Nigerii, już stworzono 500 milionów e-Nairy (ok. 4,8 mln zł). Do zarejestrowania się na platformie trzeba dostarczyć swoje imię, nazwisko, datę urodzenia, obywatelstwo i e-mail.

Tym samym Nigeria dołączyła do nielicznej grupy krajów, w których już działa rodzime CBDC. O efektach i działaniu e-Nairy będziemy informować w najbliższym czasie.