Wczoraj giełda kryptowalut Mercado Bitcoin ogłosiła, że ​​Stellar Development Foundation dołącza do zespołu, które bierze udział w brazylijskim LIFT Challenge na rzecz stworzenia cyfrowego reala brazylijskiego. Bank Centralny Brazylii wcześniej stwierdził, że program pilotażowy CBDC może rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku.

E-real: grupa zadaniowa

Brazylijska giełda Mercado Bitcoin ogłosiła we wtorek partnerstwo z Stellar Development Foundation (SDF). Firma poinformowała, że ​​zamierza rozwijać jeden z dziewięciu projektów wybranych do konkursu LIFT Challenge Real Digital, promowanego przez Bank Centralny Brazylii.

LIFT Challenge Real Digital to pomysł Banku Centralnego Brazylii (Banco Central do Brasil) na stworzenie własnej cyfrowej waluty. Projekt powstaje we współpracy z Narodową Federacją Stowarzyszeń Serwerów Banków Centralnych (Fenasbac). Wraz z ogłoszeniem integracji Stellar, SDF dołączy do konsorcjum utworzonego przez Mercado Bitcoin w celu opracowania rozwiązań dla zdigitalizowanego reala.

W marcu Fenasbac ogłosiło, że w inicjatywie bierze udział dziewięć podmiotów. Mają one stworzyć pomysł, dostarczyć infrastrukturę i przeprowadzić cały szereg testów brazylijskiego CBDC.

Proaktywny Stellar

Firmy zajmujące się dostarczaniem infrastruktury opartej na blockchainie dotychczas dość sceptycznie podchodziły do cyfrowych walut banków centralnych. Z zupełnie innym nastawieniem wychodzi jednak SDF.

Fundacja niegdyś odpowiedzialna za kryptowalutę już kilka miesięcy temu zaangażowała się w prace nad e-hrywną, ukraińskim CBDC. Choć wojna najprawdopodobniej wstrzymała prace nad cyfrową walutą, Stellar współpracuje z innymi bankami centralnymi w celu utworzenia innych.

Dyrektor generalna SDF Denelle Dixon powiedziała, że sieć Stellar jest przygotowana do wspierania Mercado Bitcoin i Banku Centralnego Brazylii podczas badania przypadków wykorzystania e-reala. Dixon powiedziała:

„Stellar został zaprojektowany do emisji aktywów, a jego wbudowane narzędzia zgodności dają Mercado Bitcoin mocne podstawy do opracowania rozwiązania z funkcjami, których oczekuje Bacen”.

Program pilotażowy cyfrowego reala brazylijskiego ma wystartować jeszcze w tym roku. By jednak tego dokonać, prace nad projektem muszą znacznie przyspieszyć.