Pomimo wojny w kraju, Ukraina wciąż pracuje nad e-hrywną. Niedawno potwierdziła to prezes Stellar Denelle Dixon. Firma technologiczna współpracuje z ukraińskim bankiem centralnym nad rozwojem CBDC.

Ukraińska waluta cyfrowa w czasach wojny

Według wywiadu z dyrektor generalną Stellar Denelle Dixon prace nad ukraińskim CBDC wciąż postępują.

Dixon przedstawiła ogólne informacje na temat projektu CBDC na Ukrainie podczas wywiadu z Coindesk. Ostatnia znacząca aktualizacja dotycząca e-hrywny została opublikowana w grudniu.

W tym czasie stwierdzono, że Bitt i Tascombank wykorzystają infrastrukturę oferowaną przez Stellar do pilotowania cyfrowej wersji hrywny ukraińskiej.

Dixon powiedziała, że CBDC to „coś, nad czym [Stellar] będzie nadal pracował z [Ukrainą]”. Zauważyła również, że wystąpiły pewne opóźnienia, ponieważ zaangażowane osoby nie miały dostępu do swoich biur. Szefowa firmy technologicznej dodała jednak, że ​​rozwój „nie jest tak spójny, jak kiedyś”.

Dixon ​​nie wie, kiedy ukraińskie CBDC może zostać uruchomione i nie ma aktualizacji w tej sprawie. Poprzednie zapowiedzi również nie ujawniły potencjalnej daty premiery. Na koniec CEO Stellar wyjawiła, że ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski chciał „przenieść się do społeczeństwa bezgotówkowego” w ciągu tego roku.

Lumeny nie są środkiem

Dixon wypowiedziała się również na temat kryptowalut, a przede wszystkim odniosła się do lumenów Stellar (XLM). Chociaż Ukraina akceptuje inne kryptowaluty i „eskaluje ich użycie”, Stellar nigdy nie skupiał się na tym, aby Ukraina pracowała z wykorzystaniem tokenów XLM.

Ukraiński projekt CBDC ma przede wszystkim na celu „zapewnienie siły hrywny”. Szefowa Stellar wyjaśniła, że ​​rząd Zełenskiego nie chce, aby ukraińskiej hrywny podważała jakakolwiek inna waluta, która mogłaby ją zastąpić.

Inne technologie, które Stellar wprowadził w połączeniu z MoneyGram w październiku zeszłego roku, mogą być również stosowane na Ukrainie.

Dixon dodatkowo skomentowała fakt, że Ukraina ostatnio zaczęła przyjmować pomocowe darowizny w kryptowalutach, nazywając tę ​​decyzję oznaką innowacji w rządzie Ukrainy. Dodała, że ​​Stellar „rozmawia z administracją o rzeczach, które możemy zrobić, aby pomóc w … potrzebach pomocy humanitarnej”.