Bank Ludowy Chin zdradził, że cyfrowa waluta banku centralnego została wykorzystana w transakcjach opiewających na łączną sumę 34,5 miliarda yuanów. Chiński bank opublikował też białą księgę nowego pieniądza wirtualnego.

Cyfrowy yuan - liczby robią wrażenie

Trzeba przyznać, że Chiny mają rozmach. Podczas gdy inne kraje wciąż są w powijakach, jeśli chodzi o rozwój CBDC, Kraj Środka imponuje zakresem i wielkością programu pilotażowego.

Bank Ludowy Chin (People’s Bank of China - PBoC) opublikował wyniki podsumowujące tę fazę testów. Dotychczas zawarto 70,75 miliona transakcji cyfrowego yuana. Rozłożyło się to na 21 milionów osobistych portfeli i 3,5 miliona portfeli korporacyjnych. Te transakcje złożyły się na łączną sumę 34,5 miliarda yuanów (ponad 20 miliardów złotych).

PBoC odniósł się też do Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w Pekinie w 2022 roku. To właśnie na tę imprezę cyfrowy yuan ma już być w pełni gotowy do działania na masową skalę. Na światowym wydarzeniu sportowym zostaną rozmieszczone bezzałogowe samochody dostawcze, samoobsługowe automaty sprzedające, bezzałogowe supermarkety, zimowe rękawice płatnicze, identyfikatory płatnicze oraz odzież płatnicza. Wszystko będzie związane z płaceniem walutą cyfrową.

Zimowe IO rozpoczną się 4 lutego 2022. Azjatycki gigant ma więc nieco ponad 7 miesięcy na dopięcie wszystkiego do końca.

White paper chińskiego CBDC

Wszystkie te informacje zostały zawarte w białej księdze (white paper) e-CNY, czyli cyfrowego yuana. Biała księga to oficjalny dokument zawierający usystematyzowane dane i opis danego obszaru działalności organizacji, np. nowo powstałej kryptowaluty, czy CBDC właśnie.

White paper wyjaśnia kilka ważnych kwestii. Były prezes banku centralnego Chin mówił wcześniej, że CBDC będzie emitowane w zamian za depozyty w banku centralnym. Teraz jednak okazuje się, że cyfrowa waluta będzie emitowana przez bank centralny, a banki komercyjne będą ją jedynie dystrybuować.

Opracowanie przedstawia też podstawowe cele cyfrowego juana. Po pierwsze, celem jest zapewnienie ogólnego dostępu finansowego i oferowanie cyfrowego dobra publicznego przy spadku fizycznego wykorzystania gotówki. Zasoby cyfrowe nie będą też oprocentowane.

Na koniec biała księga stwierdza, że ​​chociaż waluta cyfrowa może być używana za granicą, jest „głównie” przeznaczona do użytku domowego.