Dyrektor finansowy Mastercard Sachin Mehra podczas konferencji opowiedział o trendach finansowych wśród konsumentów i klientów biznesowych. W jego opinii Mastercard ma przed sobą wielką okazję na dostarczenie infrastruktury i usług dla raczkującego rynku CBDC.

Pomost dla cyfrowych pieniędzy

Sachin Mehra został zaproszony na MoffettNathanson Payments, Processors and IT Services Summit. Na konferencji miał okazję podzielić się spostrzeżeniami na obecną sytuację na rynku płatności oraz planami rozwoju Mastercard.

Jednym z głównych kierunków ekspansji usług Mastercard mają być cyfrowe waluty banków centralnych (CBDC). Jak podkreślił CFO Mastercard, jego firma “uczestniczy na wielu poziomach” rozwoju CBDC oraz współpracuje z “wieloma bankami centralnymi na całym świecie”.

Jakie plany ma Mastercard w stosunku do cyfrowych walut? Firma stara się świadczyć usługi w zakresie budowy infrastruktury i rozwijania “piaskownic regulacyjnych”. Ponadto jeden z największych operatorów płatności na świecie chce zapewnić przypadek użycia (ang. use case) CBDC oraz umożliwić rozliczenia płatności cyfrowymi walutami.

Mehra dodał na koniec, że samo stworzenie i wyemitowanie nowej waluty nie gwarantuje jej wykorzystania. To jest właśnie miejsce, gdzie Mastercard może być bardzo użyteczny - podkreślił dyrektor finansowy firmy.

Czy Chińczycy chcą cyfrowego yuana?

Nie brakuje doniesień o kolejnych planach rozwojowych e-CNY. Bank Ludowy Chin (PBoC) prężnie pracuje nad rozwojem rodzimego CBDC. Dzisiaj dowiedzieliśmy się też, że Alipay, chiński gigant e-płatności, pozwoli swoim użytkownikom połączyć ich konta z aplikacją obsługującą cyfrowego yuana.

Ma to być kolejny etap testów, które mają na celu całkowitą adopcję CBDC w Kraju Środka. To oczywiście tylko jedna z kilku wiadomości o planach rozwoju cyfrowego yuana w ciągu ostatnich dni. Jak się jednak okazuje, być może władze i potentaci biznesowi zapomnieli zapytać konsumentów, czy w ogóle są zainteresowani zdigitalizowaną walutą.

Bloomberg porozmawiał z grupą użytkowników, którzy brali udział w testach w Shenzhen. Osoby te nie wydają się żywo zainteresowane tranzycją do cyfrowej waluty. Wśród wypowiedzi Chińczyków nie zabrakło również głosów krytycznych w stosunku do władz. Respondenci podkreślali, że cyfrowy yuan da przedstawicielom władzy stały dostęp do danych finansowych obywateli Chin w czasie rzeczywistym, co może być bardzo niebezpieczne. Czy to oznacza, że adopcja chińskiego CBDC nie będzie przebiegać tak szybko, jak pierwotnie zakładano?