Czy chińskie banki postanowiły pójść na wojnę podjazdową z dwoma największymi dostawcami usług płatniczych w kraju? Rozwój cyfrowego yuana postępuje w bardzo szybkim tempie. Chińskie CBDC zostało zaadoptowane przez giganta e-commerce.

CBDC na festiwal zakupowy

Nie ma tygodnia, w którym nie piszemy o chińskich postępach w stronę implementacji cyfrowego yuana. Ostatnio informowaliśmy o tym, że Kraj Środka chce obsługiwać igrzyska olimpijskie za pomocą własnego CBDC. Dzisiaj dowiadujemy się, że największe chińskie banki mocno promują rodzimą cyfrową walutę.

5 maja odbędzie się wielki festiwal zakupów online organizowany przez handlowe centrum Chin- Szanghaj. 6 dużych banków postanowiło z tej okazji zachęcić kupujących do skorzystania ze wciąż testowanego CBDC.

Tym sposobem użytkownicy na co dzień korzystający przede wszystkim z należącego do Ant Group Alipay oraz z WeChatu od Tencent porzuciliby te aplikacje i skorzystali z e-CNY. Jak już pisaliśmy, WeChat i Alipay stanowią 98% rynku płatności mobilnych w Chinach. Przedstawiciele banków chcą przekonać konsumentów, że cyfrowy yuan jest równie wygodny i nie ma potrzeby polegania na tych aplikacjach.

Wydaje się to zaprzeczać wcześniejszym słowom Mu Changchuna, przestawiciela Ludowego Banku Chin (PBoC), który w marcu przekonywał o tym, że centralny bank nie ma zamiaru konkurować z największymi operatorami płatności internetowych, a chińskie CBDC ma działać bardziej jako zabezpieczenie dające finansową stabilizację.

JD.com zapłaci w CBDC

Chiński potentat sprzedaży detalicznej online JD.com wykorzysta cyfrowego yuana do wypłat wynagrodzeń. Gigant e-commerce używa DCEP-u (China’s Digital Currency Electronic Payment - chińska bramka płatnicza walut cyfrowych) do realizowania wypłat już od stycznia, ale dopiero teraz ten news ujrzał światło dzienne.

Informację potwierdzili przedstawiciele JD.com. Drugi co do wielkości e-commerce na świecie (pierwszy jest Amazon) bierze udział w rocznym teście DCEP. Firma oświadczyła również, że oprócz płacenia wynagrodzeń, wykorzystała rodzime CBDC do płatności biznesowych oraz rozliczeń międzybankowych.