Europejski Bank Centralny powołał radę, która ma doradzać w sprawie projektu cyfrowego euro. Mastercard przygotowuje infrastrukturę pod CBDC. Natomiast prezydent Nigerii wierzy, że dzięki e-nairze PKB jego kraju znacznie wzrośnie.

ECB: grupa doradcza

Przed kilkoma dniami Europejski Bank Centralny (ECB) wydał komunikat, w którym poinformowano o powołaniu nowej zespół ekspertów. Jest to Grupa Doradcza ds. Cyfrowego Rynku Euro (Digital Euro Market Advisory Group).

Do grupy zaproszono 30 osób z biznesowym doświadczeniem. Jednostka będzie miała wpływ na projekt, dystrybucję i wartość, jaką ta nowa waluta cyfrowa może zapewnić ekosystemowi płatności. Pośród członków zespołu znaleźli się specjaliści m.in. z Deutsche Banku, Swedbank i Société Générale.

Grupa ma spotykać się przynajmniej raz na kwartał i dyskutować o najnowszych rozwiązaniach i postępach w pracach nad cyfrowym euro. Fabio Panetta, członek zarządu ECB, powiedział:

Cieszę się, że wielu wysokiej klasy ekspertów z sektora prywatnego chce przyczynić się do rozwoju cyfrowego projektu euro. Ich wiedza specjalistyczna ułatwi integrację poglądów potencjalnych użytkowników i dystrybutorów na temat cyfrowego euro na etapie badań.

Grupa doradcza została powołana już teraz, natomiast faza rozwoju europejskiego CBDC nie rozpocznie się przed 2023 rokiem.

Infrastruktura Mastercard

Gigant płatności mocno wierzy w potencjał CBDC. Prezes Mastercard Michael Miebach mówił o pozytywnym aspekcie cyfrowych pieniędzy podczas rozmów o dochodach firmy z inwestorami i udziałowcami. Miebach powiedział:

„Mówimy w tym momencie, że najbardziej prawdopodobną szansą na zastosowanie tego rodzaju technologii do płatności jest to, że jest wydana przez rząd w formie CBDC. Wcześniej powiedzieliśmy że przygotujemy naszą sieć do tego, gdy rząd będzie gotowy wypuścić CBDC, który będzie istniał obok dolara lub euro jako waluta rozliczeniowa w naszej sieci”.

Jak podkreśla szef Mastercard, jego firma jest gotowa, by dostarczyć kompletną infrastrukturę pod emisję CBDC.

Czy CBDC zwiększy PKB Nigerii?

E-naira, projekt cyfrowej waluty Nigerii, dopiero została uruchomiona. Jednak prezydent afrykańskiego kraju Muhammadu Buhari już zapowiada wielki sukces nowego CBDC. Według wyliczeń jego ekspertów wirtualna naira może zwiększyć PKB Nigerii o 29 miliardów dolarów w ciągu 10 lat.

Buhari ma nadzieję, że wprowadzenie e-nairy pomoże pozbyć się szarej strefy oraz sprawi, że wszystkie niezarejestrowane biznesy będą mogły zostać rozliczane za pomocą CBDC.