Cyfrowe waluty banków centralnych w dużej mierze przyniosłyby korzyści krajom, gdyby te współpracowały w celu wyeliminowania tradycyjnych tarć bankowych - tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych.

A gdyby tak razem?

Wymienialne waluty cyfrowe banków centralnych (CBDC) oferują krajom perspektywę ulepszenia niedoskonałości płatności transgranicznych, napisali naukowcy z Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) w marcowym komunikacie.

Raphael Auer, Philipp Haene i Henry Holden, autorzy raportu, wytyczyli jedyną możliwą drogę dla transgranicznych płatności, jeśli cyfrowe waluty zabezpieczone przez banki centralne mają okazać się sukcesem. Mowa tutaj o multi-CBDC. Naukowcy zaproponowali kilka mechanizmów i wskazali na potencjalnych rywali sektora publicznego.

Najważniejszym przesłaniem płynącym z badania BIS-u jest to, że tylko pracując razem można zbudować cyfrową walutę, która faktycznie będzie w stanie zastąpić tradycyjnego pieniądza.

Libra (Diem) nie jest rozwiązaniem

Jak się jednak okazuje, receptą na ten stan nie jest Diem, pomysł Facebooka wcześniej znany jako Libra. Opracowanie sprzeciwia się planom Libry zjednoczenia świata płatności cyfrowych w ramach transgranicznego globalnego stablecoina należącego do podmiotu prywatnego.

Autorzy stwierdzili, że preferowane powinny być interoperacyjne CBDC, zamiast Diema, projektu kierowanego przez Facebooka. Specjaliści z Banku Rozrachunków Międzynarodowych argumentowali to tym, że prywatne kryptowaluty nie pozbywają się ryzyka braku suwerenności monetarnej w erze cyfrowej, a po prostu przesuwają problem w inne rejony.

Autorzy zgadzają się z ogólnym założeniem Diema, którego celem ma być uproszczenie finansów transgranicznych, ale nie podzielają z Facebookiem sposobu na rozwiązanie tego problemu.

Udane CBDC

Co więc musi się stać, by stworzyć CBDC, które osiągnie sukces? Banki centralne musiałyby koordynować politykę, standardy techniczne, wymogi dotyczące danych i regulacje, aby ustanowić rentowny, dający się połączyć system. Autorzy wskazali, że łatwiej to powiedzieć niż zrobić; ustanowienie systemu płatności w euro trwało latami.

Na koniec raport wskazał na to, że banki centralne mają niepowtarzalną okazję do wspólnej pracy na rzecz wyższego dobra, które na zawsze zmieni finansowy system, jaki znaliśmy dotychczas. Czy to jednak możliwe?