Japoński bank centralny zapowiada testy cyfrowego jena jeszcze tej wiosny. Jak podkreślają przedstawiciele BoJ, wciąż jednak nie ma jednoznacznej decyzji, czy japońskie CBDC zostanie faktycznie wprowadzone do obiegu. Australijski rząd szuka natomiast odpowiedniego blockchaina do regulacji prawnych.

CBDC w Japonii już wkrótce?

Przedstawiciel Bank of Japan (BoJ) zapowiedział, że już wkrótce jego jednostka zacznie eksperymentować z rodzimym CBDC. Co to właściwie oznacza?

Haruhiko Kuroda, gubernator centralnego banku Kraju Wschodzącego Słońca, powiedział, że to kolejny etap prac nad rozwojem cyfrowego jena. W październiku bank opublikował wyniki badań nad CBDC, które zakładały prace nad dwoma potencjalnymi modelami (proof of concept).

Jak podkreślił Kuroda, Japonia wciąż nie podjęła decyzji, czy chce w ciągu najbliższych lat wprowadzić CBDC na szeroką skalę. Szef BoJ przekonywał jednak, że lepiej testować potencjał nowej technologii teraz niż wtedy, gdy już będzie konieczność wprowadzenia cyfrowej waluty. Kuroda dodał:

Z punktu widzenia zapewnienia stabilności i efektywności całego systemu płatności i rozrachunku uważamy, że ważne jest staranne przygotowanie się do reagowania na zmiany okoliczności we właściwy sposób. Pośród znaczących zmian, które zachodzą wraz z nadejściem społeczeństwa cyfrowego, skorzystamy z okazji, aby dokładnie rozważyć sposób, w jaki powinniśmy wprowadzić cyfrowe pieniądze banku centralnego.

Japonia wydaje się podchodzić niezwykle ostrożnie i metodycznie do CBDC. To właśnie Kraj Kwitnącej Wiśni był pierwszym, który badał potencjał cyfrowej waluty w warunkach offline. Będziemy uważnie monitorować rozwój japońskiego CBDC, którego przyszłość może zadecydować się w najbliższych miesiącach.

Australijski blockchain

Regtech to nowa technologia wykorzystująca zaawansowane technologiczne narzędzia do wprowadzenia regulacji. Właśnie takiego blockchaina poszukuje rząd Australii. Tamtejsza komisja ds. fintechu i regtechu przeprowadziła konsultacje społeczne, a aktualnie prowadzi badania nad regulacyjnymi właściwościami technologii łańcucha bloków.

Równocześnie odbywają się dwa niezależne od siebie test blockchainów. Łącznie rząd postanowił przeznaczyć na badania 800 milionów dolarów australijskich. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy potencjalne narzędzie regtechu będzie wykorzystane do badań nad tamtejszym CBDC.