Bank centralny Federacji Rosyjskiej wreszcie zdradził plany na testowanie własnego CBDC. Program pilotażowy ma rozpocząć się w 2022 roku. Nieco inaczej wygląda sytuacja cyfrowego euro, które - w opinii przedstawiciela niemieckiego banku - ma być narzędziem do zwiększenia wpływów Europejskiego Banku Centralnego.

Zdigitalizowany rubel coraz bliżej

Według raportów dochodzących z Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej nasi północni sąsiedzi mają już w przyszłym roku rozpocząć testy cyfrowego rubla. Aleksiej Zabotkin, zastępca gubernatora banku, powiedział, że planują oni do końca 2021 roku zakończyć prace nad prototypową platformą dla rodzimego CBDC.

Zabotkin stwierdził, że prototyp nie będzie obsługiwał „prawdziwych transakcji”, ale będzie raczej służył jako punkt wyjścia do budowania całego ekosystemu. „Opierając się na tym prototypie, w tym udoskonaleniu, w przyszłym roku zaczniemy testy” - powiedział Zabotkin.

Bank Rosji plany wprowadzenia cyfrowego rubla ogłosił pod koniec 2020 roku. Wcześniej odbywały się konsultacje mające na celu stwierdzenie zasadność tworzenia własnej cyfrowej waluty.

Czy ECB wykorzysta cyfrowe euro?

Dr. Jörg Krämer, główny ekonomista Commerzbank, zdradził prawdziwe motywacje stojące za wprowadzeniem cyfrowego euro przez Europejski Bank Centralny (ECB). W jego opinii ECB pracuje nad stworzeniem własnego CBDC głównie po to, by zwiększyć wpływy w europejskich gospodarkach.

Przedstawiciel drugiego co do wielkości banku w Niemczech powiedział, że w końcu CBDC zastąpi gotówkę. Wszystko jest tylko kwestią czasu i odpowiedniej infrastruktury. Krämer odniósł się też do stwierdzenia przedstawicieli ECB, że cyfrowe euro będzie dopiero trzecią formą pieniądza Strefy Euro. W jego opinii to nie ma większego znaczenia, bo z czasem używanie gotówki stanie się po prostu zbyt kłopotliwe w porównaniu z korzystaniem z cyfrowych aktywów.

Ekonomista Commerzbank nie wierzył w teorię, że to kryptowaluty stały się powodem szybszych prac nad CBDC. Na koniec Dr. Jörg Krämer powiedział, że w jego opinii konsumenci mogą wybrać trzymanie swoich środków na cyfrowych portfelach zamiast w bankach, co może znacząco zmienić ekonomię, a w szczególności dostępność kredytów.