Członkowie Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej badają potencjał CBDC jako alternatywę dla regionalnych systemów płatniczych. Po drugiej stronie kontynentu prace nad wprowadzeniem cyfrowego pieniądza są w jeszcze bardziej zaawansowanej fazie. Hongkong natomiast planuje detalicznego wirtualnego dolara, a Singapur chce transgranicznego CBDC.

Afrykańskie CBDC

Wspólnota Wschodnioafrykańska (East African Community - EAC) zrzesza pod swoimi skrzydłami sześć państw: Ugandę, Kenię, Rwandę, Tanzanię, Burundi i Sudan Południowy. Te kraje są gotowe do testów nad cyfrową walutą banku centralnego (CBDC), która miałaby działać jako alternatywa dla ich wspólnego systemu płatniczego. Wspólnota ma nadzieję, że ta alternatywa pozwoli stworzyć ścieżkę do zbudowania jednej, wspólnej waluty w regionie do 2024 roku.

W 2014 roku oficjalnie uruchomiono w regionie East African Payment System, lub EAPS. System miał pozwolić na lepszą integrację finansową regionu, ale dotychczas nie funkcjonował prawidłowo ze względu na nieufność państw członkowskich do obcych walut. Teraz powstał plan modernizacji systemu, który zakłada m.in. testowanie CBDC jako potencjalnego remedium.

To jednak niejedyny region Afryki, który pracuje nad rozwojem wirtualnych walut. Po drugiej stronie kontynentu też trwają starania nad wprowadzeniem CBDC. Ghana, bo o niej mowa, ujawniła kolejne etapy testu pilotażowego dla proponowanej waluty cyfrowej banku centralnego o nazwie Digital Cedes.

Ernest Addison, Gubernator Bank of Ghana (BOG), powiedział, że jego bank centralny jest “w zaawansowanym etapie” prac nad implementacją rodzimego CBDC. Nie ujawnił on jednak, kiedy dokładnie możemy spodziewać się pierwszej wirtualnej waluty na Czarnym Lądzie.

Detaliczne CBDC w Hongkongu

Hong Kong Monetary Authority (HKMA), centralna instytucja bankowa azjatyckiego państwa, wkrótce zacznie zaawansowane badania CBDC. Jak powiedział szef HKMA Eddie Yue, jest to element strategii Fintech 2025 w Hongkongu.

Już wcześniej zapowiedziano, że instytucja wesprze wykorzystanie cyfrowego yuana, gdy chiński wirtualny pieniądz już powstanie. Teraz dowiadujemy się, że HKMA sprawdzi też potencjał detalicznego cyfrowego dolara hongkońskiego.

Singapur pozbędzie się SWIFT-a?

Sopnendu Mohanty, przedstawiciel Monetary Authority of Singapore (MAS), powiedział, że jego jednostka pracuje nad eksperymentalnym projektem, który pozwoliłby bankom na świecie korzystać z blockchaina i CBDC dla transgranicznych płatności. Nowy system miałby wyprzeć transakcje SWIFT.

Projekt o kryptonimie Dunbar jest opracowywany we współpracy z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Jest to niezależny program, który nie ma nic wspólnego z Partiorem, przedsięwzięciem mającym na celu dokonywanie różnowalutowych płatności międzybankowych przez Singapur.