Premier Indii Narendra Modi zapewnia, że cyfrowa rupia wzmocni ekonomię drugiego najbardziej zaludnionego kraju świata. Kiedy ona może powstać? Jak się okazuje, już wkrótce. Plany wprowadzenia CBDC ma również Jordania.

Indyjskie CBDC już wkrótce

Przedstawiając budżet federalny na 2022 w parlamencie, indyjski minister finansów Nirmala Sitharaman ogłosił, że Bank Rezerw Indii (RBI) wyemituje cyfrową walutę banku centralnego (CBDC) w nowym roku finansowym.

Sitharaman powiedział:

„Wprowadzenie cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) da duży impuls gospodarce cyfrowej, a cyfrowa rupia doprowadzi również do wydajniejszego i tańszego systemu zarządzania walutami. Dlatego proponuję wprowadzenie cyfrowej rupii, wykorzystującej blockchain i inne technologie, która będzie emitowana przez Bank Rezerw Indii od 2022/23”.

Do sprawy szybko odniósł się premier Indii Narendra Modi. Również wskazał on na zalety wprowadzenia CBDC, które powinno wzmocnić gospodarkę. Modi podkreślił jednak, że każdy będzie mógł wymienić cyfrowe rupie na gotówkę, a cyfrowa wersja waluty będzie regulowana przez tamtejszy bank centralny. Premier Indii dodał:

“Rupia cyfrowa zrewolucjonizuje sektor fintech, tworząc nowe możliwości i zmniejszając obciążenie związane z obsługą, drukowaniem, zarządzaniem i logistyką gotówki”.

Wychodzi na to, że dwa najbardziej zaludnione kraje świata – Chiny i Indie już wkrótce będą miały w pełni działające cyfrowe waluty. Czy za nimi pójdą kolejne potęgi gospodarcze?

Cyfrowe plany Jordanii

Na pewno chciałaby do nich dołączyć Jordania. Tamtejszy bank centralny ogłosił, że przygląda się rozwiązaniom, które pozwoliłyby stworzyć krajowe CBDC.  Na razie jednak nie ujrzymy cyfrowego dinara jordańskiego, bo trwa dopiero wstępna faza badań.

O sprawie wypowiedział się prezes Banku Centralnego Jordaniii Adel Al Sharkas:

“Jeśli chodzi o plany emisji jordańskiej waluty cyfrowej, trwają badania mające na celu opracowanie legalnej waluty cyfrowej powiązanej z dinarem jordańskim.”

Sharkas dodał, że Jordania może w przyszłości zaakceptować również kryptowaluty jako legalny środek płatniczy. Na razie nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle to się wydarzy.