Jak poinformował przedstawiciel Ludowego Banku Chin, Kraj Środka chce umożliwić zagranicznym sportowcom i odwiedzającym korzystanie z cyfrowej waluty banku centralnego podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2022 roku. Rząd Wielkiej Brytanii stworzył natomiast jednostkę specjalną ds. CBDC.
CBDC na Igrzyskach
Li Bo, wiceprezes Ludowego Banku Chin (People’s Bank of China - PBoC), stwierdził, że nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie mogą potencjalnie stać się pierwszym międzynarodowym testem waluty cyfrowej banku centralnego Chin, czyli CBDC, przez zagranicznych użytkowników. Li powiedział:
“Na nadchodzące Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie staramy się udostępnić e-CNY nie tylko użytkownikom krajowym, ale także międzynarodowym sportowcom, kibicom i gościom”.
Przedstawiciel PBoC podkreślił też, że jego instytucja nie planuje zagrozić dolarowi jako światowej walucie, a chiński bank centralny jest bardziej skupiony na krajowym wykorzystaniu cyfrowego yuana. Mimo to Chiny pracują nad transgranicznymi testami swojej nowej waluty.
Ludowy Bank Chin pracuje nad własnym CBDC już od kilku lat. Jak już informowaliśmy wcześniej, Chiny są w zaawansowanej fazie testów cyfrowego yuana, a jego pełnej implementacji w całym kraju możemy się spodziewać jeszcze w tym roku (choć nie zostały podane jeszcze żadne oficjalne terminy).
CBDC - oddział specjalny
Brytyjski rząd dotychczas podchodził dość sceptycznie do cyfrowych walut banków centralnych. Jak się jednak okazuje, to się może wkrótce zmienić. Skarb Państwa Jej Królewskiej Mości (Her Majesty’s Treasure) oraz Bank Anglii (Bank of England) zaczęły badać potencjał CBDC, który może zaowocować stworzeniem cyfrowego funta.
W tym celu ustanowiono zupełnie nową jednostkę specjalną obu instytucji, która ma zająć się badaniem tej tematyki. To jednak nie koniec, bo BoE planuje również stworzyć swój własny oddział CBDC pod kierownictwem Sir Jona Cunliffe, zastępcy gubernatora Banku Anglii.
Spekuluje się, że rozwój w kierunku cyfrowych walut i fintech to efekt Brexitu. Odkąd Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, jej starania o cyfryzację finansów znacznie się wzmogły.
Więcej informacji o walutach cyfrowych znajdziecie TUTAJ