Meituan, jeden z największych dostawców jedzenia na świecie, zintegrował chińskie CBDC do oferowanych opcji płatności. Transakcje dla e-CNY przekroczyły już 90 miliardów yuanów.

Meituan i wielu innych

Chiński gigant dostarczający żywność Meituan stał się najnowszą firmą technologiczną, która zintegrowała płatności w cyfrowej walucie banku centralnego (CBDC) za swoje usługi.

Użytkownicy platformy mogą połączyć cyfrowy portfel yuanów ze swoją aplikacją i używać go do wielu codziennych usług, takich jak rezerwacja hoteli, taksówek i płacenie w restauracjach. Aplikacja dostarczająca jedzenie i codzienne usługi odnotowała w zeszłym roku 660 milionów klientów dokonujących transakcji, a integracja płatności e-CNY pomogłaby rządowi Pekinu w szerszym przetestowaniu waluty cyfrowej.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy giganci technologiczni w kraju, tacy jak WeChat i JD.com, dołączyli do masowych testów detalicznych e-CNY.

Rosnące tempo wykorzystania e-CNY

Chiny zakończyły prace nad swoim CBDC w 2019 roku, a przez ostatnie dwa lata władze intensywnie testowały jego zastosowanie na rynku detalicznym. Program pilotażowy CBDC rozpoczął się jako dotacja na podróże dla pracowników rządowych, a później został rozszerzony na miliony ludzi i tysiące firm.

Rosnące tempo prób sugeruje, że rząd może chcieć uruchomić CBDC podczas nadchodzących zimowych igrzysk olimpijskich, które rozpoczną się w 4 lutego, choć nie było jeszcze żadnego oficjalnego potwierdzenia.

Zou Lan, dyrektorka ds. rynków finansowych PBoC, powiedziała, że skumulowane transakcje w cyfrowym yuanie osiągnęły 90 miliardów yuanów (niemal 14 miliardów dolarów). Do końca października 2021 r. prawie 10 milionów sprzedawców aktywowało cyfrowe portfele CBDC.

Chiny są obecnie w czołówce krajów rozwijających CBDC. Kraj ten rozpoczął prace nad cyfrową walutą już w 2014 roku. Podczas gdy 91 innych krajów rozpoczęło prace nad CBDC, tylko garstka, w tym Chiny, Korea Południowa, Szwajcaria i Francja, osiągnęły poziom pilotażowy faza.