Pierwsze na świecie CBDC ma osiągnąć pełną interoperacyjność w ciągu najbliższych dni - zapewniają przedstawiciele centralnego banku Bahamów. Visa po raz pierwszy integruje cyfrowe aktywa, a dyrektor funduszu Sorosa przekonuje, że CBDC nie wyprą Bitcoina.
Sand Dollar w praktyce
Już kilka tygodni temu pisaliśmy, że na Bahamach dokonano tego, co jeszcze nie udało się nigdzie indziej - wyemitowano CBDC. Cyfrowa waluta centralnego banku Bahamów nazywa się Sand Dollar.
Dotychczas cyfrowy dolar bahamski przechodził jeszcze ocenę cyberbezpieczeństwa. Wszystko wskazuje jednak na to, że Sand Dollar jest gotowy do użycia w komercyjnych podmiotach. Przedstawiciele banku centralnego oczekują, że ich cyfrowy pieniądz osiągnie pełną operacyjność w ciągu tygodnia.
Do dopięcia pozostały tylko ostatnie szczegóły bezpieczeństwa wśród autoryzowanych instytucji finansowych (AFI), takich jak dostarczyciele usług płatniczych oraz portfeli na cyfrowe waluty.
Sand Dollar został wyemitowany w październiku 2020 roku jako pierwszy CBDC na świecie, który wyszedł poza fazę programu pilotażowego. Wyspiarskie państwo zapewniało, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy ‘piaskowy dolar’ będzie wykorzystywany na masową skalę.
Centralny bank Bahamów finalizuje również nowy projekt regulacji, które mają zapewnić pełną ochronę konsumencką. Nowe prawa mają być gotowe do 1 maja.
CBDC zagrożeniem dla krypto?
Wczoraj pisaliśmy o śmiałej tezie szefa banku centralnego Korei Południowej, który twierdzi, że cyfrowe waluty banków centralnych znacznie zmniejszą zapotrzebowanie na kryptowaluty, więc Bitcoin (BTC) i cała reszta na tym ucierpi.
Nieco bardziej ostrożna w tej kwestii jest Dyrektor Inwestycyjna (CIO) Soros Fund Management Dawn Fitzpatrick. W jej opinii CBDC są faktycznym zagrożeniem dla kryptowalut, ale nie zdestabilizują one BTC. CIO powiedziała:
“Uważamy, że cała infrastruktura wokół kryptowalut jest naprawdę interesująca… Dokonaliśmy pewnych inwestycji w tę infrastrukturę i uważamy, że jest to punkt zwrotny w działaniu naszego funduszu.”
W opinii Fitzpatrick CBDC już wkrótce będą powszechne, nawet wcześniej, niż się ludzie spodziewają. Cyfrowe pieniądze banków centralnych są rzeczywistym zagrożeniem dla krypto, ale - w opinii dyrektor funduszu Sorosa - tylko tymczasowym. Jej zdaniem CBDC nie są w stanie zdestabilizować Bitcoina długoterminowo.
Visa integruje stablecoina
Po PayPalu i MasterCard teraz Visa dołącza do cyfrowego wyścigu. Sprawa nie rozchodzi się jednak jeszcze o CBDC, a o stablecoina o nazwie USD coin. Jest on zabezpieczony 1:1 w dolarze amerykańskim.
Tym samym Visa po raz pierwszy w swojej historii łączy tradycyjne transfery z cyfrowymi aktywami. Co będzie następne? Kryptowaluty, czy zdigitalizowane pieniądze banków centralnych?