Centralny bank Brazylii zdecydował się wybrać 9 projektów, które opracują autorski pomysł na CBDC. Natomiast Bank Izraela przekonuje, że cyfrowy szekel nie wpłynie na system bankowy.

Pomysły na e-reala brazylijskiego

Bank Centralny Brazylii i Fenasbac (Narodowa Federacja Stowarzyszeń Serwerów Banków Centralnych) postanowiły wybrać dziewięć projektów do monitorowania i wspierania różnych propozycji zastosowania hipotetycznej waluty cyfrowej brazylijskiego banku centralnego (CBDC). Projekty firm i organizacji, takich jak Aave, Banco Santander i Mercado Bitcoin, zostały wybrane do opracowania przykładów, w jaki sposób cyfrowy real może działać.

LIFT Challenge to wspólna inicjatywa Fenasbac i Banku Centralnego Brazylii. Laboratorium Innowacji Finansowych i Technologicznych (LIFT) uznało te dziewięć projektów za najciekawsze spośród 47 propozycji przedstawionych przez 43 organizacje z kraju i  zagranicy.

Dziewięć wybranych propozycji zostało przedstawionych przez Aave, Banco Santander Brasil, Febraban, Giesecke + Devrient, Itaú Unibanco, Bitcoin Market, Tecban, VERT i Visa do Brasil. Kilka projektów (n.p. Giesecke + Devrient) oferuje wykorzystanie CDBC jako narzędzia do rozwiązania problemu podwójnych płatności offline.

Centralny bank największego kraju Ameryki Południowej nie podał, jak długo będzie się przyglądać proponowanym rozwiązaniom i kiedy podejmie decyzję odnośnie do potencjalnego stworzenia rodzimego CBDC.

Bank Izraela: e-szekel bez negatywnych skutków

Bank centralny Izraela twierdzi, że publiczne wprowadzenie cyfrowego szekla nie będzie miało „istotnego wpływu na system bankowy. Bank ostrzega jednak, że jakakolwiek emisja takiej cyfrowej waluty prawdopodobnie spowoduje spadek wolumenu depozytów publicznych.

Bank Izraela (BOI) zdradził, że przeprowadził skrupulatną analizę wpływu CBDC na stabilność systemu bankowego. Z ich badań wynika, że wobec emisji e-szekla ucierpi głównie obrót depozytów publicznych.

Bank centralny powiedział, że nie podjął jeszcze decyzji o emisji cyfrowej waluty banku centralnego, w niedawno opublikowanym oświadczeniu BOI ujawnił, że „buduje plan działania na rzecz potencjalnej emisji” takiej waluty cyfrowej.