9 republikańskich senatorów Kongresu Stanów Zjednoczonych poparło przepisy mające na celu objęcie chińskiego CBDC w międzynarodowych sankcjach gospodarczych. Politycy obawiają się, że cyfrowy yuan może zostać wykorzystany do ominięcia międzynarodowych obostrzeń.

Chińskie CBDC a amerykańskie sankcje

Senator z Luizjany Bill Cassidy i senator z Tennessee Marsha Blackburn, wspierani przez siedmiu innych republikańskich senatorów, zaproponowali ustawę “Powiedz nie Jedwabnemu Szlakowi”. Nowy projekt legislacyjny wymagałby od niektórych agencji rządowych raportowania na temat cyfrowej waluty chińskiego banku centralnego. Dwóch senatorów powiedziało, że mają obawy dotyczące cyfrowego nadzoru i prywatności obywateli i zagranicznych użytkowników z powodu wprowadzenia w Chinach CBDC.

Jeśli ustawa przejdzie, Sekretarz ds. Handlu (Gina Raimondo) i Przedstawiciel ds. Handlu (Katherine Tai) będą musieli informować o wpływie cyfrowego yuana na handel, a także o działaniach egzekucyjnych, a Departament Stanu wydawać ostrzeżenia w sprawie CBDC.

Ustawa zawierała również wymagania dla Biura Zarządzania i Budżetu, aby opracować wytyczne dla agencji korzystających z cyfrowego yuana i aby zagraniczne rządy, które otrzymują pomoc finansową na wojsko, ujawniły, czy używają chińskiej cyfrowej waluty.

To rozwiązanie ma potencjalnie duży wpływ na Rosję. Po agresji militarnej na Ukrainę Federacja Rosyjska spotkała się z licznymi sankcjami finansowymi i gospodarczymi. Amerykańscy senatorzy uważają, że Putin może wykorzystać właśnie CBDC z Kraju Środka, by rozliczać się na międzynarodowej arenie. Wprowadzenie tej ustawy miałoby temu zapobiec. Blackburn powiedziała:

„Jeśli pozostawi się je bez kontroli, technologie, w tym chiński cyfrowy yuan, umożliwią Rosji uniknięcie globalnych sankcji nałożonych na systemy takie jak SWIFT i umożliwią Komunistycznej Partii Chin dalszą inwigilację i grożenie jej obywatelom”.

Nie wiadomo jeszcze, co się stanie dalej z tą ustawą. By trafiła w ogóle do agendy Senatu, musi mieć znacznie większe poparcie. Te zabiegi pokazują jednak, że USA planuje zwalczać cyfrowego yuana na arenie międzynarodowej.

Airdrop Jam-Dexa

Teraz przenosimy się na Jamajkę. To właśnie tam niedługo ma zostać wyemitowane CBDC o nazwie Jam-Dex. Pierwszych 100 000 obywateli Jamajki, którzy będą korzystać z nowej waluty cyfrowej banku centralnego, otrzyma rabat w wysokości 16 dolarów amerykańskich w nadziei na promowanie powszechnej adopcji cyfrowej waluty.

Premier Jamajki Andrew Holness po raz pierwszy ogłosił tę wiadomość we wpisie na Facebooku w czwartek. Post spotkał się z mieszaną odpowiedzią, ponieważ niektórzy użytkownicy Facebooka chwalili premiera za „zrobienie kroku w stronę cyfrowej przyszłości”, podczas gdy inni wyrażali zaniepokojenie motywami rządu Jamajki, oskarżając Holnessa o próbę „przekupienia” obywateli.