Europejski Bank Centralny opublikował pracę, która porusza temat warunków potrzebnych do stworzenia cyfrowej waluty banku centralnego, w tym dla cyfrowego euro. Indonezja wierzy natomiast, że CBDC pomoże w walce z Bitcoinem.

EBC: o tym, czego potrzeba dla CBDC

Europejski Bank Centralny (EBC) od miesięcy opracowuje kolejne publikacje dotyczące cyfrowych aktywów. Jednym z najważniejszych jest pomysł wirtualnego euro. M.in. do niego odnosi się ostatnie opracowanie stworzone przez specjalistów ECB.

Celem raportu jest ustalenie, jakie warunki muszą zostać spełnione, by e-euro w ogóle miało szansę odnieść sukces. Pierwszą i główną przesłanką jest cel nowej waluty. Jak napisano w publikacji, władze monetarne muszą ustanowić walutę cyfrową jako powszechny środek płatności i wymiany, który ma również wystarczającą funkcję przechowywania wartości, aby stworzyć udane CBDC.

Dokument jest sygnowany przez Fabio Panettę, Ulricha Bindseila oraz Ignacio Terola. Twórcy opracowania napisali, że jednocześnie przy wymogu ustanowienia CBDC powszechnym środkiem płatniczym banki centralne muszą dopilnować, aby waluty, takie jak cyfrowe euro, nie stały się znaczącym środkiem inwestycyjnym. Nie powinny one podważać roli sektora bankowego ani wypierać roli prywatnych rozwiązań płatniczych. W skrócie: nie powinny walczyć z innymi metodami płatniczymi.

W artykule określono trzy warunki pomyślnego wdrożenia CBDC:

  • akceptacja sprzedażowa
    oznacza to, że użytkownicy powinni mieć możliwość płacenia za pomocą cyfrowej waluty w dowolnym miejscu
  • efektywna dystrybucja
    cyfrowe euro powinno być dystrybuowane przez banki inne podmioty podlegające ścisłym regulacjom finansowym
  • zapotrzebowanie konsumenta
    Na trzecim miejscu umieszczono być może najważniejszy warunek. By CBDC miało szansę osiągnąć sukces, musi być duży popyt na usługę.

W dokumencie poruszono jeszcze kilka innych kluczowych założeń, w tym bezpieczeństwo oraz ograniczenia, jakie muszą zostać nałożone na cyfrową walutę. O większości z nich już wcześniej mówił Fabio Panetta podczas rozmów z mediami.

Indonezja: walka z krypto za pomocą CBDC

Na koniec najnowsze doniesienia z Indonezji. Juda Agung, zastępca prezesa tamtejszego banku centralnego, powiedział, że „CBDC byłoby częścią wysiłków zmierzających do rozwiązania problemu wykorzystania kryptowalut w transakcjach finansowych.

Centralny bank Indonezji rozważa wyemitowanie cyfrowej rupii. Zachętą miałaby być właśnie walka z rosnącą popularnością kryptowalut w azjatyckim kraju. Agung uważa, że cyfrowa waluta byłaby bardziej wiarygodnym środkiem płatniczym niż Bitcoin i altcoiny.