Gruzja planuje rozpocząć pilotaż wirtualnej waluty banku centralnego w przyszłym roku. Cyfrowy lari ma ułatwić sprzedaż detaliczną. Natomiast Nigeryjczycy mają nadzieję, że e-lira pozwoli na rozpowszechnienie używania ich natywnej waluty.

Pilotażowy program gruzińskiej waluty cyfrowej

Cyfrowy lari gruziński ma powstać już w następnym roku. Tym niespodziewanym newsem zaczynamy nowy tydzień. Narodowy Bank Gruzji (NBG) planuje rozpocząć program pilotażowy w 2022. Potwierdził to wiceprezes NBG Papuna Lezhava.

Gruziński ekonomista potwierdził też, że tamtejsze CBDC nie będzie kryptowalutą, a raczej “ewolucją gotówki”. To nie przeszkadza jednak, by podstawą technologią stojącą za cyfrowym lari był blockchain.

Gruziński pieniądz cyfrowy ma przyczynić się do poprawy efektywności krajowego systemu płatniczego i promowania inkluzywności finansowej w azjatyckim kraju. Władze Gruzji mają nadzieję, że CBDC będzie szybsze i tańsze od tradycyjnych środków płatniczych.

Wiceprezes gruzińskiego banku centralnego nie podał szczegółów dotyczących planowanego programu pilotażowego ani technologicznej specyfikacji cyfrowego pieniądza. Mamy jednak nadzieję, że już wkrótce poznamy harmonogram i potencjalną datę emisji wirtualnej waluty.

Nigeryjskie CBDC pomoże kryptowalutom?

Nigeryjski Sąd Najwyższy orzekł, że tworzenie cyfrowej waluty banku centralnego może postępować “z uwagi na interes narodowy”. To kluczowe orzeczenie dla Centralnego Banku Nigerii (CBN), który dotychczas miał problemy z legalizacją prac nad rozwojem rodzimego CBDC.

To wszystko sprawia, że projekt e-nairy budzi coraz większe zainteresowanie wśród społeczeństwa afrykańskiego kraju. Przypadek Nigerii jest niezwykle ciekawy. Najczęściej banki centralne chcą stworzyć cyfrową walutę w dużej mierze po to, by przeciwstawić się rozwojowi kryptowalut.

Jednakże eksperci blockchain twierdzą, że e-naira pomoże rozwojowi krypto w kraju. Jak pokazują badania, wraz z ogłoszeniem projektu CBDC znacznie wzrosła popularność i wykorzystanie wirtualnych pieniędzy opartych o technologię łańcucha bloków w Nigerii.

Oczywiście władze CBN robią wszystko, by e-naira wyparła kryptowaluty z użycia. Czy jednak Nigeryjczycy uznają stworzenie cyfrowej waluty jako pretekst do masowego przejścia na zdigitalizowane odpowiedniki konwencjonalnych pieniędzy?

Cosmos: sukces DeFi

Jednym z najszybciej rozwijających się projektów zdecentralizowanych finansów (DeFi) jest blockchain Cosmos. Jak podają twórcy tego łańcucha bloków, właśnie udało się platformie osiągnąć kamień milowy.

Protokół Inter Blockchain Communication (IBC), który jest kręgosłupem systemu Cosmos, odnotował znaczny wzrost aktywności w ciągu ostatniego miesiąca, osiągając ponad milion przeprowadzonych transferów. Oczywiście to nie są spektakularne liczby w porównaniu do tradycyjnych rynków finansowych, natomiast wciąż jesteśmy na samym początku rozwoju rynku DeFi.