Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza popiera najnowszą inicjatywę społeczną, która zakłada stworzenie publicznej waluty cyfrowej. Centralny bank Rosji wybrał banki, które wezmą udział w programie pilotażowym CBDC.

Hiszpański wirtualny pieniądz

Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (Partido Socialista Obrero Español – PSOE), najstarsza partia w Hiszpanii od 2018 roku rządząca krajem, przedstawiła propozycję (niewiążącą prawnie), by uruchomić krajową walutę cyfrową. Ma to być odpowiedź na spadek korzystania z gotówki.

Partia potwierdziła, że ten pomysł jest reakcją na plany Europejskiego Banku Centralnego, który chce eksperymentować z potencjalnym e-euro. Hiszpański pomysł umożliwiłby wyższą płynność pieniądza w przypadku, gdy ekspansja monetarna stanie się koniecznością.

Hiszpańska waluta cyfrowa “położyłaby kres dominacji banków nad pieniędzmi”, jak napisano w oświadczeniu. Projekt miałby zostać osiągnięty bez nacjonalizacji systemu bankowego ani sektora kredytowego.

CBDC w Rosji coraz bliżej

Bank Rosji zapowiedział, że prototyp rosyjskiego CBDC ma być gotowy do końca grudnia 2021 roku. W 2022 ma odbyć się program pilotażowy z udziałem komercyjnych banków. Rosyjski bank centralny właśnie ogłosił instytucje, które zostały wyselekcjonowane do projektu cyfrowego rubla.

Lista zawiera 12 banków oferujących swoje usługi finansowe w Rosji, pośród nich znalazły się m.in. Gazprombank, Tinkoff, Sberbank, VTB i Alfa Bank.

Doniesienia te są o tyle interesujące, że początkowo ogłoszony projekt rosyjskiego CBDC wzbudził obawy przedstawicieli banków. Obawiali się oni wykorzystania cyfrowego rubla do centralizacji finansów w największym kraju świata.

Chiny poszerzają testy cyfrowego yuana

Bank Ludowy Chin (PBoC) wchodzi w decydującą fazę programu pilotażowego cyfrowego yuana. Właśnie rozszerzono projekt o system metra w Pekinie i Suzhou.

Zastosowanie waluty cyfrowej w miejskiej sieci transportu publicznego oznacza duży krok naprzód w wysiłkach krajowych banków centralnych w zakresie wprowadzenia cyfrowej waluty (CBDC).

Decyzja o rozpoczęciu testów cyfrowego yuana w systemach metra będzie dobrym testem niezawodności i użyteczności wirtualnej waluty. Płatności w metro są zazwyczaj płatnościami o niskiej wartości i wysokiej częstotliwości, obejmujący dużą liczbę osób.