Właśnie dobiega koniec ostatniego miesiąca 2021 roku. Uf, jak to szybko zleciało. Zanim jednak przejdziemy do 2022, sprawdźmy, co działo się w ostatnich tygodniach w świecie wirtualnych aktywów. A działo się naprawdę dużo!
Jak Musk rynkiem kryptowalut manipulował
To w zasadzie historia tego roku. Elon Musk, prezes Tesli i SpaceX, pisze na Twitterze, a rynek kryptowalut na to reaguje. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy amerykański przedsiębiorca mocno wspierał Dogecoina, zainspirowaną przez mema kryptowalutę.
Nie dość, że Musk zainwestował środki w DOGE, to jeszcze uważa, że to krypto jest lepsze do kupowania niż Bitcoin. Za słowami tym razem poszły też czyny. W połowie grudnia Elon ogłosił, że Tesla będzie akceptować dogecoina jako formę płatności za firmowy merchandising.
Jak zareagował na to rynek? Według CoinMarketCap cena kryptowaluty w ciągu kilku godzin wzrosła o 35%. Słowa, jak widać, mają moc. Szczególnie gdy wypływają one z klawiatury człowieka roku wg magazynu Times.
90% wszystkich BTC
Grudzień to również miesiąc, w którym Bitcoin osiągnął kolejny kamień milowy. Górnicy najstarszej kryptowaluty świata wykopali już 90% wszystkich coinów. Przypominamy, że Satoshi Nakamoto stworzył Bitcoina i ustalił, że jego całkowita podaż wyniesie 21 milionów.
Warto jednak mieć na uwadze, że 90% udało się wykopać w ciągu niespełna 13 lat, ale całość będzie wydobywana aż do 2140 roku. Wszystko przez to, że algorytm co kilka lat przechodzi halving, co wpływa na zmniejszenie wydobycia.
Ziemia, która nie istnieje, warta 100 milionów dolarów?
Metaverse rośnie w siłę. Wirtualny rynek nieruchomości staje się coraz bardziej popularny. Na początku grudnia sprzedaż tokenów NFT reprezentujących grunty w multiwersum przekroczyła 100 milionów dolarów w ciągu tygodnia.
Sandbox, meta-świat oparty na Ethereum i gra, w której użytkownicy mogą kupować ziemię i aktywa w grze jako NFT, miał ponad 86 milionów dolarów wolumenu obrotu. Decentraland, oparta na Ethereum platforma rzeczywistości wirtualnej, sprzedała ponad 15 milionów dolarów na lądowe NFT. Są to dwa największe metaverse’y pod względem sprzedaży wirtualnych gruntów.
Square no more
Początek grudnia oznaczał również koniec dla Square, firmy budującej rozwiązania finansowe na blockchainie założonej przez Jacka Dorseya (twórcę Twittera). Koniec, bo firma zmieniła nazwę na Block.
To jednak nie koniec rebrandingu. Square Crypto, osobna część firmy, również zmieni nazwę na Spiral. Ogłoszenie to zbiegło się z informacją o tym, że Dorsey ustępuje ze stanowiska CEO Twittera.
Ataki hakerskie na BadgerDAO i Bitmart
Zdecentralizowana organizacja autonomiczna (DAO) o nazwie BadgerDAO straciła kryptowaluty warte około 120 milionów dolarów wskutek ataku hakerskiego. Szybko po tym ogłoszeniu zamrożono wszystkie kontrakty smart.
W grudniu celem hakerów stała się również giełda kryptowalut Bitmart. Luka w zabezpieczeniach spowodowała, że oszustom udało się ukraść blisko 200 milionów dolarów w kryptowalutach. Wszystkie wypłaty środków na platformie zostały na kilkanaście godzin zawieszone.
Kickstarter na blockchainie
Największa platforma crowdfundingowa na świecie miała w grudniu duże ogłoszenie. Kickstarter planuje bowiem stworzenie zdecentralizowanej wersji swojej strony opartej na blockchainie.
“Wspieramy rozwój protokołu open source, który zasadniczo stworzy zdecentralizowaną wersję podstawowej funkcjonalności Kickstartera. Będzie on działał na publicznym blockchainie i będzie dostępny dla współpracowników, niezależnych współtwórców, a nawet konkurentów Kickstartera z całego świata, aby budować, łączyć się lub używać”, napisano w we wpisie blogowym.
Defi RadioShack
RadioShack to amerykańskie przedsiębiorstwo, które być może nie jest najbardziej znane w Polsce. Za oceanem to jednak niemal instytucja. Firma założona w 1921 roku w swoim szczytowym okresie miała tysiące sklepów w USA, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Meksyku i Australii.
Firma nie przeszła jednak suchą nogą przez zmiany cyfryzacyjne i niemal upadła w połowie drugiej dekady XXI wieku. Teraz, jak napisali właściciele w oświadczeniu, firma ma przejść duże zmiany. Mianowicie RadioShack ma stać się platformą DeFi.
RS ma również w planach wyemitowanie własnego tokena o nazwie RADIO. Nie wiadomo jednak, kiedy do tego dojdzie.
I to tyle, jeśli chodzi o grudniowe podsumowanie. Jest ono nieco krótsze niż poprzednie, ale jest ku temu powód. Mianowicie szykujemy dla was podsumowanie całego roku, w którym znajdzie się więcej informacji o najważniejszych wydarzeniach w branży cyfrowych aktywów z ostatnich miesięcy.